2017 Sonbahar Koleksiyonu!

  • sokerehber
  • 26 Eylül 2017
  • 0

Muhafazakar giyim ve tesettür elbise modellerinin Türkiye gibi Müslüman ülkelerde eskiden beri belirli seviyede bir pazarı ve ürün çeşitliliği mevcuttu.

Ancak son yıllarda İslam ülkelerinin dünya ekonomisindeki yerinin 2 katı büyümesi ile birçok sektör gibi dünya giyim sektörü de bu gelişmelerden etkilendi. Dünya devi giyim markalarının muhafazakar giyim ve tesettür elbise modellerine eğiliminin artmasında en büyük ve sansasyonel adımı atan firma çıkardığı spor muhafazakar giyim tasarımları ile NIKE oldu. NIKE’ın muhafazakar giyim dünyasına yaptığı bu atılım kimileri tarafından ticaretin doğası gereği normal karşılanırken kimi anti – İslamcı kesimler tarafından kadınların kapalılığa daha çok teşvik edilmesi olarak yorumlandı. İnsanlar bu tartışmaları yürüte dursun, NIKE’ın yaptığı bu atılımın ardından diğer giyim devi firmaların muhafazakar giyim ve tesettür elbise modelleri ile ilgili ürünleri peş peşe gelmeye devam ediyor.

Güncel durumda dünyaca ünlü markalardan muhafazakar giyim tasarımları üretmeye başlayanlar şu şekilde sıralanabilir DKNY, Mango, Dolce & Gabbana, Oscar de la Renta, Uniqlo. Markaların bu atılımlarına ek olarak ünlü giyim mağazası Debenhams “pahalı caddelerde” muhafazakar giyim ürünleri satan ilk firma olarak bir ilki gerçekleştirmiş oldu. Bu atılan adımlar her kesimden farklı tepkiler alsa da moda dünyasında “inançlar ile moda” dünyasının her din için barışık olabileceğinin kanıtlandığı şeklinde yorumlandı. Moda otoriteleri ve dünya modasını belirleyen giyim firmalarının muhafazakar giyime gösterdikleri bu ilgi sayesinde eskiden beri daha seküler bir yapıda olan moda dünyası artık insanların inançlarına yönelik hareket eden ve daha kapsayıcı bir konuma geldi.

Muhafazakar giyim ve tesettür elbise modellerinin çoğalmasından rahatsız olan bazı siyasi iradeler (Fransa gibi) mesnetsiz yasaklarla bu işin önüne geçmeye çalışsa da moda dünyası artık muhafazakar giyimi iyiden iyiye kabul etmeye başladı.

Geri «
İleri »

Bir cevap yazın