• Anasayfa
  • >
  • Manşet
  • >
  • ADÜ’de Aynı Gün İçinde İki Organ Nakli Birden Yapıldı

ADÜ’de Aynı Gün İçinde İki Organ Nakli Birden Yapıldı

  • sokerehber
  • 22 Mart 2018
  • Yorumlar Kapalı

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ Nakli Ekibi tarafından, aynı gün içersinde hem karaciğer hem böbrek nakli başarıyla gerçekleştirildi.

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Gökhan Ünsal, organ nakli için uygun donörün olması üzerine, Yrd. Doc. Dr Erdem Barış Cartı ve ve Arş. Gör. Dr. Erkan Karacan ile kadavra donör olan Ödemiş Devlet hastanesine giderek ameliyat ile kadavradan karaciğer ve böbrek organlarını çıkardıklarını ve hem karaciğer hem de böbreklerden birisini Hastaneden hastalarımıza nakletmek üzere aldıklarını aktardı.

Hastane bekleme listesinde karaciğer nakli için Hepatit B’ye bağlı karaciğer sirozu olan 54 yaşında bir kadın hasta, böbrek nakli için kronik böbrek yetmezliği nedeni ile 4 yıldır hemodiyalize giren 29 yaşında erkek hastaya doku ve kan uyumu olması üzerine aynı iki gün içerisinde 2 organ nakli gerçekleştirdiklerini belirten Yrd. Doç. Dr. Mustafa Gökhan Ünsal, 13 saati ameliyat olmak üzere yaklaşık 20 saat süren işlemler sonunda, 2 hasta içinde için de yeni bir hayat ve yeni bir başlangıç sağlayabilmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Prof.Dr.Ahmet Ender Demirkıran, Yrd. Doc. Dr Erdem Barış Cartı, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Gökhan Ünsal ve Yrd.Doç.Dr.Eyüp Murat Yılmaz’dan oluşan Organ Nakli Ekibi, 4. Ayda 3’ü karaciğer ve 3’ü böbrek nakli olmak üzere 6. nakli gerçekleştirdiklerini belirterek, daha nice hayatları kurtarabilmek ve hastalarımıza umut olabilmek için özveriyle işimize sarılıp devamını getirebilecek güçteyiz şeklinde konuştu.

Organ Nakli Ekibi, ekip olarak ard arda 2 naklide aynı ekiple yapabilmenin mutluluğu ve gururunu yaşadıklarını belirterek, bu organizasyonun içinde emeği geçen Anestezi Ekibinden Yrd Doç Dr Varlık Erel, Yrd. Doç. Dr. Sinan Yılmaz, Plastik Cerrahi Ekibinden Doç. Dr. Osman Enver Aydın, Koordinatörler Necla Olçum ve Özgül Özbek hemşireye, Nefroloji Ekibinden Prof. Dr. Yavuz Yeniçerioğlu ve Doç. Dr. Hakan Aktan’a, Gastroenteroloji Kliniğinden Yrd. Doç. Dr. Altay Kandemir’e, Idare olarak her konuda yardımlarını sağlayan Başhekim Doç. Dr. Mücahit Kapçı ‘ ya ve bu alt yapının oluşması için tüm ekibi motive eden ve her türlü sıkıntıyı çözmek için uğraşan Rektör Cavit Bircan’a teşekkürlerini ilettiler.

Geri «
İleri »