Aile varlıklarını Aile Ofisleri yönetmeli

  • sokerehber
  • 12 Mart 2017
  • 0

İş şapkasıyla aile şapkasını tamamen ayırmak ve aile varlıklarının yönetimi konusunda uzmanlaşarak Türkiye’ye katkı sağlamak üzere kurulan İnci Aile Ofisi, İzmir ve Türkiye’de kurumsallaşma konusuna odaklanan aileleri bir araya getirdi. Toplantıda maddi ve manevi değerlerin nesiller arası sağlıklı devir teslimi için Aile Ofisleri’nin önemi vurgulandı.

İnci Holding, İnci Aile Ofisi’ni kurarak; aile varlıklarının farklı bir bakış açısıyla, profesyonelce değerlendirilmesini amaçlayan Aile Ofisi kavramıyla Türkiye’yi tanıştırdı. İş şapkasıyla aile şapkasını tamamen ayıran ve sürdürülebilir kurumsallaşmayı ön plana çıkaran İnci Aile Ofisi düzenlediği çeşitli etkinliklerle birikimlerini diğer aile şirketleriyle paylaşıyor. İnci Aile Ofisi son olarak da düzenlediği yatırımcı gününde varlık yönetimi ve aile hizmetleri alanlarında edinilen know-how’ı başka aile şirketleriyle paylaşma imkanı yaratıldı. İnci Aile Ofisi Yatırımcı Günü’ne Azimut Portföy Türkiye Ülke Müdürü Giorgio Medda ve Genel Müdürü Murat Salar, TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdür Yardımcısı Bilge Beller Özçam, 212 VC Girişim Fonu Kurucu Ortağı Numan Numan, Kare Yatırım CEO’su Ümit Ertuğ Kumcuoğlu, konuşmacı olarak katıldı.Toplantıda, yatırımcıların portföylerde uzun vadeli bakış açısı kazanmasını amaçlayan ve portföy çeşitlendirmenin önemini masaya yatırıldı.

Ekonominin yüzde 95’i aile şirketlerinden oluşuyor

İnci Aile Ofisi Yatırımcı Günü’nün açılış konuşmasını İnci Aile Ofisi Direktörü Aylin Girgin Özbiliş yaptı. Aile şirketlerinin Türkiye ekonomisi için önemine değinen Özbiliş, “Türkiye ekonomisinin yüzde 95’ini aile şirketleri oluşturuyor. Aile şirketleri hem ülkemizin hem de global ekonomi ve refah seviyesinin temel taşı. Aile şirketlerinin sürdürülebilirliği için sadece maddi değil; manevi aile varlıklarının da etkili yönetilmesi ve gelecek nesillere aktarılabilmesi çok kritik. Neticede Aile Ofisi kavramı, aile varlıklarının ve kurumsallaşma çalışmalarının sistematik yönetim ihtiyacından doğmuştur. Aile bireylerinin kendi uğraşlarını sürdürürken, sahip oldukları maddi ve manevi varlıklara hakimiyetlerinin artırılması için vardır” dedi.

Nesiller arası varlık aktarımı garanti altında

İnci Aile Ofisi Yönetim Kurulu Başkanı Şelale Zaim ise İnci Aile Ofisi’ni kurarken düşündüklerini şöyle anlattı:

“Bir ailenin en değerli varlığı aile bireyleridir. Mevcut ve gelecek nesillerin eğitimi, deneyimleri ve maddi varlıkları uzun vadeli bir yapılanma ve ailenin refahı için yönetilmelidir. İlişki ve sistemlerin gelişebilmesi, nesillerin değişen ihtiyaç ve eğilimlerine adapte olabilmesi için ortak platformlar oluşturulmalıdır. Aile Ofisi, kurumsallaşma çalışmalarında hissedarlar ve aile ile ilgili finansal, muhasebesel ve yönetimsel hizmetlerin şirketlerden ayrı bir çatı altında toplanmasını ve sistematik bir yapı ile yönetilebilmesini sağlayarak, nesiller arası varlık aktarımını teminat altına alır.”

İnci Aile Ofisi Hakkında: İnci Aile Ofisi kurumsallaşma çalışmalarında önemli bir adım olarak, iş şapkasıyla aile şapkasını tamamen ayırmak ve aile varlıklarının yönetimi konusunda uzmanlaşarak Türkiye’ye katkı sağlamak üzere, 2013 yılında İnci Holding ortakları tarafından kurulmuştur. Bu kapsamda İnci Aile Ofisi, kurumsallaşmayı sürdürülebilirliğin temeli olarak gören diğer ailelere de hizmet vermekte ve kaynak oluşturmaktadır. www.inciofis.com

İnci Holding Hakkında: Temelleri Cevdet İnci tarafından 65 yıl önce atılan, ağırlıklı olarak otomotiv yan sanayi olmak üzere dört farklı sektörde faaliyet gösteren İnci Holding’in bugün 2400 çalışanı ve 9 şirketi bulunuyor. Son 10 yıldır her sene ortalama yüzde 15 büyüyen İnci Holding, akü ve jant üretimiyle otomotiv yan sanayi sektörünün yanı sıra lojistik ve otel ekipmanları sektörlerinde de faaliyet gösteriyor. İnci Grubu ürünlerinin yüzde 67’sini 80’den fazla ülkeye ihraç ediyor. Kurumsal yönetim ilkeleriyle yönetilen bir aile şirketi olan İnci Holding, Türkiye ekonomisine katkıları ile gelişimini sürdürüyor. www.inciholding.com.tr

Geri «
İleri »

Bir cevap yazın