Aydem’den Trafolar İçin Yerli Alarm Sistemi

  • sokerehber
  • 5 Aralık 2017
  • Yorumlar Kapalı

ADM ve GDZ Elektrik Dağıtım Şirketleri yeni Ar-Ge projesi ile bir ilke daha imza atıyor.

ADM ve GDZ Elektrik Dağıtım Teknolojik Yatırımlar Müdürlüğü, Türkiye’nin ilk yerli trafo alarm sistemini kurarak diğer dağıtım şirketlerine de örnek olacak bir projeye imza atacak.

Sürdürülen Ar-Ge çalışmaları kapsamında, transformatör çeşitleri ve dünyada kullanılmakta olan mevcut trafo hırsız alarm sistemleri incelendi. Bu sistemlerin en iyi özellikleri bir araya getirilerek ilk yerli tasarımın yapılması için çalışmalar başladı.
Türkiye’de ilk yerli üretimin gerçekleştirilmesinin ardından proje; 2018 yılı içerisinde pilot uygulamaya geçirilecek. Pilot uygulama için trafo hırsızlığının yoğun yaşandığı tarımsal sulama aboneliklerinin olduğu bölgeler tercih edilecek.

Ekonomik kayıplar sona erecek
Projeyle özellikle kırsal bölgelerde mevsimsel olarak kullanılan trafolar hırsızlığa karşı koruma altına alınacak.
Trafo hırsızlıkları sadece ADM ve GDZ Elektrik Dağıtım hizmet bölgelerinde değil Türkiye’nin her yerinde ve özellikle de kırsal bölgelerde yer alan trafolarda, tüketimin olmadığı dönemlerde sıkça yaşanmaktadır. Hırsızlık olaylarında trafonun kendisi veya yağı çalınmaktadır. Sadece yağının çalınması durumunda fazla ısınmadan dolayı trafo yanmakta ve kullanılamaz hale gelmektedir. Hırsızlığın önüne geçmek için riskli bölgelerde bulunan trafolar tüketim olmayan zamanlarda toplanmaktadır. Bu durum hem iş gücü hem de ekonomik kayba sebep olmaktadır. Proje ile hem iş gücü kayıplarının hem de ekonomik kayıpların önüne geçilecek.

Amacımız; milli ekomiye katkı sunmak
ADM ve GDZ Elektrik Dağıtım Teknolojik Yatırımlar Müdürü Gökhan Batar projenin önemini şu sözler ile anlattı. “Trafolarda meydana gelen hırsızlık olayları tüm bölgelerde olduğu gibi bizim bölgemizde de başlıca sorunlardan birisiydi. Bu nedenle özellikle bu alanla ilgili çalışma yapma gereksinimi duyduk. Konvansiyonel alarm sistemleri açık alanlarda bulunan trafolara uyarlanamamakta, uyarlansa dahi pahalı ve işletme maliyetlerini yükseltmektedir. Bu durum -alınan tedbirler her ne kadar kapsamlı olursa olsun- trafoları korunmasız hale getirmektedir.

Proje kapsamında tüm trafo sistemlerine uyacak şekilde en uygun koruma yöntemini belirleyerek, yöntemin tasarım ve prototip çalışmasıni gerçekleştireceğiz. Prototipin hazırlanıp saha uygulaması ile performansını gözlemledikten sonra yerli malı üretimi gerçekleştirip yaşanan hırsızlıkların önüne geçeceğiz. Tamamen yerli imkanlarla tasarlanmış ve tüm dağıtım firmalarının da kullanabileceği bir alarm sistemi için çalışmalarımız hızla devam ediyor. Yürüttüğümüz her Ar-Ge projesi ile hizmet kalitimezi yükseltmeyi, müşteri memnuniyetini en üst düzeye taşımayı ve milli ekonomiye katkı sunmayı hedefliyoruz. “

ADM Elektrik Dağıtım Hakkında
ADM Elektrik Dağıtım, Aydın, Denizli ve Muğla İllerinde elektrik dağıtım hizmeti vermektedir. ADM Elektrik Dağıtım, hizmet bölgesinde 1.8 milyon aboneye yıllık 9 Milyar kWh elektrik dağıtımı yaparken kesintisiz, kaliteli ve güvenli elektrik sunmak üzere dağıtım altyapısının geliştirilmesi ve güçlendirilmesi için gereken teknoloji yatırımlarını gerçekleştirmektedir.

Müşteri odaklı çalışma anlayışıyla tüketicilerine en iyi hizmeti sunmayı ilke edinmiş olan ADM Elektrik Dağıtım’ın Aydın, Denizli ve Muğla illerinde 23 hizmet merkezi bulunmaktadır.
Bilgi için: ADM Elektrik Dağıtım – Kalite ve Kurumsal İletişim Müdürlüğü
Telefon: 0258 296 70 00
Uğur Dayıoğlu, Basın ve Medya Uzmanı,ugur.dayioglu@admelektrik.com.tr
Burhanettin Öztekin, Basın ve Medya Uzman Yardımcısı,burhanettin.oztekin@admelektrik.com.tr

GDZ Elektrik Dağıtım Hakkında
GDZ Elektrik Dağıtım, 2013 yılından bu yana İzmir ve Manisa’da elektrik dağıtım hizmeti vermektedir. Hizmet bölgesindeki 3,1 milyon aboneye yıllık 14,5 milyar kWh elektrik dağıtımı yapan GDZ Elektrik Dağıtım; kesintisiz, kaliteli ve güvenli elektrik sunmak üzere dağıtım alt yapısının güçlendirilmesi için gereken teknolojik yatırımları gerçekleştirmektedir. Müşteri odaklı çalışma anlayışıyla tüketicilerine en iyi hizmeti vermeyi ilke edinen GDZ Elektrik Dağıtım’ın İzmir ve Manisa’ da 47 hizmet merkezi bulunmaktadır.
Bilgi için: GDZ Elektrik Dağıtım – Kalite ve Kurumsal İletişim Müdürlüğü
Telefon: 0232 4772600
Tanyel Türkmen, Kurumsal İletişim Yönetmeni, tanyel.turkmen@gdzelektrik.com.tr
Elvan Argün, Basın ve Medya Uzmanı, elvan.argun@gdzelektrik.com.tr

Geri «
İleri »