AYDINA 17 NCİ İLÇE GELİYOR

  • Alptekin Çınar
  • 9 Ekim 2012
  • 0

Aydın’ın da aralarında bulunduğu 13 ilin büyükşehir belediyesi olmasına ilişkin TBMM Başkanlığı’na dün sunulan kanun tasarıyla Aydın’da 17 ilçe olarak Efeler ilçesi kurulması planlanıyor. 

Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van’ın büyükşehir belediyesi olmasına ilişkin kanun tasarısı, dün TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

Kanun tasarısıyla Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa, Van il belediyeleri büyükşehir belediyesine dönüştürüldü. İstanbul ve Kocaeli’ne benzer biçimde bu illere ilaveten Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, Erzurum, Gaziantep, İzmir, Kayseri, Konya, Mersin, Sakarya, Samsun illerindeki büyükşehir belediyelerinin sınırları il mülki sınırı haline getiriliyor. Tasarıyla bu illerdeki büyükşehir sınırları içindeki belde belediyeleri ve orman köyleri dahil köylerin tüzel kişilikleri kaldırılarak, makta, büyükşehire dönüştürülecek illerde en az bir ilçe kurulmakta, büyükşehir olmayan 52 ilde, nüfusu 2000’nin altındaki belde belediyelerinin tüzel kişiliğine son veriliyor. Hazırlanan tasarının getirdiği düzenleme çerçevesinde 56 milyon kişi büyükşehir belediye sınırlan içinde yer alıyor.

AYDIN’IN 17 İLÇESİ EFELER

Tasarıyla 29 il özel idaresi, 1591 belde belediyesi ile 16 bin 82 köyün tüzel kişiliğinin sona erdiği, büyükşehir sınırlarındaki beldeler mahalleleriyle, köyler ise mahalle olarak ilçe belediyelerine katıldığı bildirilen gerekçede, diğer illerde tüzel kişiliği sona erdirilen belde belediyelerinin ise köye dönüştürüldüğü belirtiliyor. Aydın’da Efeler; Balıkesir’de Karesi, Altıeylül ve Altınoluk; Denizli’de Merkezefendi ve Pamukkale; Hatay’da Antakya, Defne, Arsuz; Manisa’da Şehzade, Yunusemre; Kahramanmaraş’ta Dulkadiroğlu, Önikişubat; Mardin’de Artuklu; Muğla’da Menteşe, Seydikemer; Tekirdağ’da Süleymanşah, Kapaklı, Ergene; Trabzon’da Yavuzselim; Şanlıurfa’da Eyyübiye, Maliliye, Karaköprü; Van’da Tuşba ve İpekyolu ilçeleri kuruluyor.

“BÜYÜKŞEHİRİN FAYDALARI SAYMAKLA BİTMEZ”

Büyükşehrin Aydın’a fevkalade bir katkı sağlayacağına inandığını dile getiren AK Parti Aydın İl Başkanı Sadık Atay, “Geçtiğimiz günlerde Kütahya milletvekilleri ‘Uşak ve Kütahya birleşsin Büyükşehir olsun’ diye meclise önerge verdiler. Bu kadar çok önem verilen bu konuda Aydın nasip olan büyük talihine sahip çıkmalı. Büyük şehir ile birlikte bugün şehir merkezindeki vatandaşımız hangi hizmetlerden faydalanıyorsa köydeki vatandaşlarımızda aynı hizmetten faydalanacak. Köylülerimiz için arıtma tesisleri, katı atık bertaraf tesisleri kurulacak çöpleri toplanacak. Aydın’a gelen bütçe en az iki üç kat aratacak. Yıldır fotoğraflarda gördüğümüz köprülü kavşakları artık uygulanmış olarak göreceğiz. Kısacası büyükşehrin faydaları saymakla bitmez” dedi.

“AYDIN BELEDİYESİ AYDIN’IN HER KÖŞESİNE HİZMET EDECEK KAPASİTEDEDİR”

Aydın’ın ilk açıklanan Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Özlem Çerçioğlu da, büyükşehir konusundan umutlu olduğunu ifade ederek, Aydın Belediyesinin ilin her karışına hizmet götürebilecek kapasitede olduğunu dikkat çekti. Büyükşehir konusunda bir yıl önceden çalışmalara başladıklarını kaydeden Çerçioğlu, “Bir yıldır sürdürdüğümüz çalışmalarla bütün ilçelerin, beldelerin ve köylerin sorunları belirledik. Ekiplerimiz bu konuda ciddi çalışmalar yaptı. İl başkanımız, il yönetimimiz, belediye başkanlarımızın çalışmaları var en önemlisi il genel meclis üyelerimizin çalışmaları var. Sorunların tekelden çözülecek olması elbette güzel, eğer bu çerçeveden bakılıyorsa çevre, imar, altyapı bu çerçevede düşünülüyorsa tamam güzel ama bunun perde arkasında ne var ben gerçekten bilmiyorum. Büyükşehir konusunda beldelerin kapanmasını doğru bulmuyorum. Çünkü insanlarımız beldelerin kapanması halinde çok zor duruma düşecektir. Fakat Aydın Belediyesi tüm ekip ve ekipmanıyla ilimizin her köşesine hizmet edecek kapasitededir” diye konuştu.

Geri «
İleri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir