Ayrılmaz İkili: Mufak ve Koku

  • sokerehber
  • 2 Ocak 2017
  • 0

    Mutfakta yemek yaparken oluşan kokular evin her köşesine siner. Yemek pişerken aspiratörü kullansak bile koku dağıldıkça dağılır. Özellikle kızartma yaptığımızda bu durumla karşılaşırız. Biz ev hanımları vaktimizin geniş bir kısmını çeşit çeşit yemek yapmaya ayırırız. Böyle olunca kokular da birbirine karışır.
 
 Mutfaktaki pis kokuları gidermenin yolları nelerdir?
 
     Balık kızartması yapıyorsanız kızartma tavasının içine 2-3 limon dilimi veya bir tutam maydanoz koyabilirsiniz. Bir cezvenin içinde çamaşır yumuşatıcısını biraz suyla kaynatırsanız kızartma kokusunu alacaktır. Balığı kızarttıktan sonra tavayı hemen yıkayın. Yıkamadan önce de tavanızı limonla ovarsanız yağından da kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Kızartma yaparken mutfağınızın bir köşesinde kokulu mum yakabilirsiniz. Hem mutfaktaki pis kokular yok olacaktır hem de mutfağınız güzel kokmuş olacaktır.
 
     Kış aylarında C vitamini açısından karnabahar yemek faydalıdır. Ancak pişerken mutfağınızda bıraktığı koku aile fertleri açısından rahatsızlık verici olabilir. Bunun giderilmesi açısında da karnabaharı pişirirken pişirme suyuna süt eklerseniz hem koku kaybolacak, hem de yemeğiniz daha lezzetli olacaktır.
 
 Buzdolabındaki koku nasıl giderilir?
 
     Kapağını açık bıraktığımız yemek kapları, çürümeye yakın sebzeler buzdolabının kokmasına sebep olacaktır. Bu pis kokuları giderken için buzdolabınızı karbonatlı suyla silerseniz hem bakterilerden kurtulur hem de kokulardan kurtulmuş olursunuz. Kahve telvesi ve buzdolabı kokusunu alacaktır. Bir kabın içerisine kahve telvesini koyup buzdolabının herhangi bir rafına bırakırsanız kötü kokuyu alacaktır.
 
     Kullandığımız çöp kovaları da bazen mutfakta pis kokulara sebep olabilir. Artık hayatımızı kolaylaştıran kokulu çöp poşetleri var. Ancak evimizde bu kokulu poşetlerden yoksa çöp kovamıza karbonat serpersek kötü kokulardan kurtulabiliriz.
 Yanık kokuları nasıl giderilir?
 
     Öncelikle evinizi havalandırın. Mutfak zemininizi ve tezgahınızı kokulu yüzey temizleyicisiyle silin. Oda parfümleri de işinize yarayacaktır. Bulaşık makinesinde oluşan kötü kokuları giderken için de makinenizin kaşıklık kısmına yarım limon parçası yerleştirebilirsiniz.

Geri «
İleri »

Bir cevap yazın