Birlikte Daha Lezzetli

  • sokerehber
  • 11 Mart 2017
  • 0

Daima taze ve mevsimine göre yemekler sunan Kitchenette’in yenilenen menüsü, bahar aylarında da konuklarını şaşırtmaya devam ediyor.

Türkiye’nin yaratıcı şeflerinden Hazer Amani’nin hazırladığı inovatif ve taze lezzetler ile yenilenen Kitchenette’in menüsünde bulunan sağlıklı taze salata çeşitleri, bahar aylarında hem dengeli beslenmek hem de hafif ve lezzetli tatlar isteyen misafirlerini bekliyor.

“Birlikte Daha Lezzetli” sloganı ile menüsünü yenileyen Kitchenette’in mevsimsel lezzetler ile hazırladığı Salata çeşitleri arasında “Armutlu ve Keçi Peynirli Salata” ve “Izgarada Somon Salatası” göze çarpıyor.

Bahar aylarına göre mevsimsel içerikler ile hazırlanan “Armutlu ve Keçi Peynirli Salata” içerisinde keçi peyniri, armut, chia tohumu, poşe pancar ve karışık yeşillikler ile bulunurken ‘Izgarada Somon Salatası’ da sağlıklı lezzeti ile konukların beğenisine sunuluyor.

Kitchenette’in “Birlikte daha güzel” mottosu ile hazırlanan diğer paylaşımlık salataları arasında, “Tahıl Ambarı Salatası”, Kinoalı Beyaz”, “Ilık Ton Balığı Salatası” ve “Karidesli Kinoa Salatası” gibi sağlıklı ve özgün lezzetleri bulunuyor.

Kitchenette hakkında

Dünya mutfaklarından farklı lezzetleri, kendi fırınından çıkan taze ekmek çeşitleri, modern ve samimi dekorasyonuyla birleştiren Kitchenette, tüm lezzetlerini büyük bir özenle hazırlıyor.

Misafirlerine olduğu kadar kendi çalışanlarına da değer veren Kitchenette; kalitesi, eşsiz sunumu ve servis anlayışıyla kurulduğu ilk günden bu yana 11. yılında da hizmet vermeye devam ediyor.

Misafirlerine her zaman en iyisini sunmayı ilke edinmiş olan Kitchenette’in, İstanbul, Ankara, İzmir, Bodrum, Bakü ve Moskova olmak üzere toplamda 16 şubesi bulunuyor.

Geri «
İleri »

Bir cevap yazın