BÜYÜKŞEHİRİN ARDINDA BÜYÜK OYUNLAR

  • Alptekin Çınar
  • 11 Ekim 2012
  • 0

Milliyetçi Hareket Partisi(MHP) Aydın İl Teşkilatı öncülüğünde toplantı düzenleyen MHP’li ilçe ve belde belediye başkanları İçişleri Bakanlığı’na sunulan ve görüşmeleri devam eden büyükşehir yasa tasarısını eleştirdi. 
Menderes Park’ta düzenlenen basın toplantısına MHP Aydın İl Teşkilatı Başkanı Fevzi Köse, Aydın İl Genel Meclisi Başkanı Hayri Güleç, Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, Ortaklar belediye Başkanı Ümmet Akın, Atça Belediye Başkanı Mustafa Mustafa Çınar, Ortaklar Belediye başkanı Ümmet Akın parti yöneticileri katıldı. Yaklaşık iki saat süren toplantıda MHP’li yöneticiler ve belediye başkanları büyükşehir yasa tasarısını eleştirerek, tasarının vatandaşa büyük külfetler getireceğini iddia ettiler. 

Belde belediye başkanları adına konuşan Ortaklar Belediye Başkanı Ümmet Akın, Ortaklar olarak yıllardır ilçe olma hayali kurduklarını ifade etti. 15 bin nüfuslu Ortaklar’ın 20 bin-30 bin nüfus aralığını kapsayan D 7 belediye statüsünde olduğunu belirten Akın, “Büyükşehirin içeriğini tam olarak bilmiyoruz. Yapılan açıklamalar doğrultusunda Aydın’ın bütünşehir olacağını düşünüyoruz. Bu kanunun siyasi hesaplarla yapıldığını düşünüyoruz. Hükümetin ileride kurmak istediği başkanlık sisteminin dayatmalarından biri bu kanundur” dedi. Aydın’a kurulacak olan tek merkez ilçenin yetmeyeceğini savunan Akın, “Aydın’ın merkezde daha fazla ilçesi olmalı. Aydın’a haksızlık yapılıyor” diye konuştu.


ALICIK: “VATANDAŞA YÜK OLACAK”


Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık ise yaptığı konuşmada Aydın’ın en büyük ilçesinin Nazilli olduğunu hatırlattı. Aydın’ın büyükşehir olmasına değil yapılacak haksızlıklara karşı olduklarını anlatan Alıcık, “Büyükşehir olan Ankara’nın Çubuk ilçesinin belediyesine aylık 770 bin TL’lik ödenek geliyor. Bize ise aylık 2.2 milyon TL geliyor. Aydın büyükşehir olduktan sonra bize gelen paranın yüzde 30’u kesilecek. Bütçede oluşacak açık vatandaşımıza yük olacak” ifadelerini kullandı.

Büyükşehir altında çalışan ilçelerin belediye başkanlarının manzarasını yerinde incelediğini belirten Alıcık, “Büyükşehir olduktan sonra, mutlaka büyükşehir belediye başkanıyla iyi geçinmek zorundasınız. Çünkü bütçenin büyük bölümünü büyükşehir belediyesi yönetecek. Elimiz kolumuz bağlanacak. Eli, kolu bağlı belediye başkanının nasıl faydalı olacağını göreceğiz. Elleri-kolları bağlı şekilde görev yapacak olan tüm belediye başkanlarına Allah sabır versin” dedi. Nazilli Belediyesi olarak büyükşehir sürecinde sıkıntı yaşayacaklarını ifade eden Alıcık, “Nazillili hemşehrilerimizin ayağına hizmeti götürüyoruz. Herhangi bir olumsuzluk olduğunda ilçe belediye başkanları anılacak. ‘Büyükşehir belediyesine hazırız’ diyorlar, ancak hazır değiliz. Halkımız hizmet yönünden rahata alıştı. Hizmet geç gittiğinde veya gitmediğinde sıkıntıyı biz yaşacağız” diye konuştu.

MHP Aydın İl Başkanı Fevzi Köse, büyükşehir mevzusunun Türkiye için en önemli dönüm noktalarından biri olduğunu savundu. Kanunun hükümet tarafından oldu-bittiye getirilmeye çalışıldığını kaydeden Köse şöyle konuştu: “AK Parti milletvekillerinin dahi haberinin olmadığı bir kanun şu anda Türkiye’ye dayatılıyor. Şu anda tasarı halinde olan kanunun Türkiye’de ayrışmaya yol açabileceğini düşünüyoruz. Tasarıyı Oslo görüşmelerinin devamı olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı. 

Aydın’ın büyükşehir olmasına karşı olmadıklarını ancak, yasalaşacak olan kanunun bazı bölümlerine karşı olduklarını kaydeden Köse, karşı oldukları bölümleri şöyle sıraladı:“Belde belediyelerinin kapatılması, köy muhtarlıkların kapatılması, ilçe belediyelerinin sınırlandırılması ve İl Özel İdarelerinin kapatılmasına karşıyız. Bu unsurlar hizmette sıkıntı oluşturacaktır”


GÜLEÇ: “DÜNYA YERELLEŞİYOR, BİZ GENELLEŞİYORUZ”


Aydın İl Genel Meclisi Başkanı Hayri Güleç ise, Özel İdarelerin kesinlikle kapatılmaması gerektiğini savundu. Özel İdarelerin halkın ortak ihtiyaçlarını gidermek için kurulduğunu ifade eden Güleç, “Özel İdarelerin 1860’lara varan bir tarihi var. Aydın’a büyük yatırımlar yapıldı. Geçen yıl, gençlik ve spora yaptığımız yatırımlarla köylerimize halı saha hizmeti götürdük. Milli Eğitim’e 16 milyon TL’lik destek verdik. Özel İdare kapanınca bu hizmetlerin götürülmesinde sıkıntılar doğacaktır. Genel bütçeden gelen kaynak özel idare yatırımlarının çok çok altında. Ancak maaşları öder. Geçtiğimiz günlerde Bozdoğan’ın Konak köyüne gittim. Halen sarınıçtan su kullandıklarını gördüm. Hala suyu olmayan köylerimiz var. Bu köylerimizin sıkıntılarını gidererek görevimizi tamamlayacağız. Son kez önümüzdeki yılın bütçesini yapacağız. Aydınlılara İl Genel Meclisi üyelerimizle birlikte en iyi şekilde hizmet vermeye devam edeceğiz. Özel İdarelerin kapanmasıyla köylerde büyük sorunlar yaşanacak. Dünya yerelleşme adına adımlar atarken biz genelleşmeye çalışıyoruz” dedi. 

Geri «
İleri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir