DİKKAT İLAÇLAR ÖLDÜREBİLİR

  • sokerehber
  • 22 Ocak 2013
  • 0

 Aydın İl Sağlık Müdürü Dr. Hüsnü Tırpancı, internet ve televizyon gibi yayın organları yoluyla satın alınan ilaçların birçok soruna neden olabildiğini belirtti. 

Günümüzde internet ve televizyon gibi yayın organlarında tanıtım ve satışı yapılan ürünlerin vatandaşlar tarafından hiç sorgulanmadan alınıp kullanılmakta olduğuna işaret eden Dr. Hüsnü Tırpancı, tüm uyarı ve alınan tedbirlere rağmen bu yolla ilaç temini ve kullanımının devam ettiğini söyledi. Tamamen doğal, bitkisel ve katkısız olduğu beyan edilerek satılan bu ürünlerin ilaç niteliği taşıyabildiğini belirten Tırpancı, şöyle konuştu: “Sağlık Bakanlığı’nın onayı ve güvenilir olmayan ürünler kullanıldığında ölüme kadar birçok soruna neden olabilir. İlaçların tek satış noktası vardır. Bu da eczanelerdir. Eczacı, bu konuda eğitim almış ve kişileri en doğru bilgilendirebilecek uzmanlardır. Her bir ilacın kullanma zamanı, dozu ve miktarı vardır. Bütün bunları, hekim ve eczacıdan öğrenebilirsiniz. İnternet ve televizyon gibi yollarla aldığınız ürünlerde sıkıntı yaşadığınızda size bilgi verecek kimseyi bulamazsınız. Unutmayın ki, her bir ilacın üretim amacı dışında kullanımı hatalıdır. Ancak, doğru dozda ve miktarda kullanıldığında etkili olur. Çok ilaç değil, doğru ilaç iyileştirir.”BİLİNÇLİ İLAÇ KULLANMAK ÖNEMLİ

İlaçlar konusunda yol gösterici ve danışmanlık yapacak yetkili kişilerin hekim ve eczacılar olduğuna işaret eden Tırpancı, vatandaşlara önemli sağlık sorunlarıyla karşılaşmaması için bilinçli ilaç kullanma çağrısı yaptı. Tırpancı, hastalara tedavi için uygun gördüğü ilaçları en doğru şekilde reçete eden doktor ve nasıl kullanılacağını anlatan kişinin eczacı olduğunu söyledi. 

Tırpancı, halkta bu bilincin gelişmesi için Sağlık Bakanlığı’nın başlattığı ‘Akılcı İlaç Kullanımı’ ile ilgili eğitimlerin devam ettiğini sözlerine ekledi.

Geri «
İleri »

Bir cevap yazın