ESNAF VE SANATKÂRLARIN SORUNLARINI KİM ÇÖZECEK

  • sokerehber
  • 2 Kasım 2012
  • 0

Aydın Marangozlar Odası Başkanı Süleyman Algün, ekonominin iyiye gittiği yönündeki haberlerin aksine esnaf ve sanatkarın zor durumda olduğunu belirterek, “Hükümetimiz sanatkarlarımız için kriz masası kurmalı ve acilen sektörlerde yaşanan kangrenlere el atmalıdır” dedi. 
Ülke ekonomisinde göstergelerin iyiye gittiği yönünde her gün haberler yapıldığını anımsatan Süleyman Algün, “Bunlar elbette ki bu ülke sevdalısı olan esnaf ve sanatkârlar için çok güzel bir haber ve gelişmedir. Bir kesime göre ‘ekonomideki göstergeler tamamen sanal ve aslında ekonomi kötüye gidiyor’ deniliyor. Özellikle sanatkârlar artık bu ülkenin üvey evladı konumundadır. Küçük dükkan sahipleri olan, üreten, çırak yetiştiren, aza kanaat eden bu kesim artık tamamen kontrolü kaybetti diyebiliriz. 2005 yılından sonra her gün eriyen yok olmaya yüz tutan esnaf ve sanatkarlarımızın milli gelirden pay almaya geldiğinde yok sayılması ancak sistem içerisinde holding ve büyük şirketlerle aynı kategoride değerlendirilmesine akılla tarif etmek mümkün değildir. Şu ana kadar sorunların çözümünü bırakın sorunların tespitinde bile sorunlar yaşayan kuruluşlar haline geldik. Sorunlar tespit edilse bile uygulamaya zorlayacak bir yapımı halen daha gelişmemiştir” diye konuştu.

Borçla yaşamaya çalışan esnaf ve sanatkarların en dibe geldiğini savunan Algün, “Özellikle Maliye ve yakında SGK’nın uygulayacağı ‘e-Haciz’ uygulamasından dolayı daha da köşeye sıkışacak. Zaten sicili bozuk olan esnaf ve sanatkarlar artık iyice köşeye sıkışacak ve bu arada da elbette sadece kendilerine değil herkese zarar vereceklerdir. Gerçi sermaye sahipleri bunu kısmen tedbir aldılar. Eskisi gibi çek, senet ve açık hesapla çalışmayı bıraktılar. Kredi kartı ile son iki yıldır sistemi oturttular. İşyeri sahipleri son 5 yıldır yok olmama savaşı veriyor ya da başka yapabileceği bir işi olmadığı için ‘Acaba biraz daha idare edeyim düzlüğe çıkarım’ telaşı içinde. Oysa her çırpınışta daha çok batıyoruz. Bu sorunların çözümü içim acilen hükümetimiz sanatkarlarımız için kriz masası veya çözüm masası kurmalı ve acilen sektörlerde yaşanan kangrenleri el atmalıdır” şeklinde konuştu.

Geri «
İleri »

Bir cevap yazın