İLAÇ KONUSUNDA CİDDİ UYARI

  • sokerehber
  • 5 Ocak 2013
  • 0

GEREKSİZ İLAÇ KULLANMA SAĞLIĞINLA OYNAMA

Haber: Hamdi Akgül

Sağlık Bakanlığı’nın başlattığı “Akılcı İlaç Kullanımı” ile ilgili eğitim seminerleri Aydın genelinde yaygınlaştırılıyor. Bu eğitimlerde “Doktor – Eczacı – İlaç” arasındaki ilişkiye dikkat çekilerek, gereksiz ilaç kullanımının insan sağlığına verdiği zararlar anlatılıyor.

Aydın Sağlık Müdürü Dr. Hüsnü Tırpancı, halkımızın ilaç kullanımında bilinçli davranmasını isteyerek, “Günümüzde internet televizyon vb. yayın organlarında tanıtım ve satışı yapılan ürünler halkımız tarafından hiç sorgulanmadan alınıp kullanılmaktadır. Tamamen doğal, bitkisel ve katkısız olduğu beyan edilerek satılan bu ürünler ilaç niteliği taşıyabilen, güvenilir olmayan, kullanıldığında ölüme kadar birçok soruna neden olan Sağlık Bakanlığı’ndan onaysız ürünlerdir. İlaçların tek satış noktası vardır. Bu da eczanelerdir. Eczacı, bu konuda eğitim almış ve kişileri en doğru bilgilendirebilecek uzmanlardır. Her bir ilacın da kullanma zamanı, dozu ve miktarı vardır. Bütün bunları, hekim ve eczacıdan öğrenebilirsiniz. İnternet, televizyon vb. yollarla aldığınız ürünlerde sıkıntı yaşadığınızda size bilgi verecek kimseyi bulamazsınız” dedi.

Hastaya tedavisinde yol gösterecek ve danışmanlık yapacak kişilerin sadece hekimler ve eczacılar olduğunu hatırlatan Dr. Hüsnü Tırpancı, “Hastalara tedavi için uygun gördüğü ilaçları en doğru şekilde reçete eden doktor ve nasıl kullanılacağını anlatan kişi eczacıdır. Bunun dışında çevrenizden duyduğunuz başkalarına iyi gelen ilaçları ve eczane dışında satılan ürünleri sorgulamadan, doktorunuza veya eczacınıza danışmadan asla almayınız ve kullanmayınız” şeklinde uyardı..

Gereksiz ilaç kullanımının insan sağlığını tehlikeye soktuğunu kaydeden Tırpancı, eğitim seminerlerinde, ‘Bilinçsiz ilaç kullanma, sağlığınla oynama’ ve ‘Çok ilaç değil, doğru ilaç iyileştirir’ sloganıyla halkımızı bilgilendirdiklerini sözlerine ekledi. 


Geri «
İleri »

Bir cevap yazın