• Anasayfa
  • >
  • Manşet
  • >
  • Mor Pedallı Kadınlar Muğla’dan Aydın’a Pedal Çevirecek

Mor Pedallı Kadınlar Muğla’dan Aydın’a Pedal Çevirecek

  • sokerehber
  • 4 Mayıs 2018
  • Yorumlar Kapalı

Muğla’da kurulan ve ülke genelinde yaygınlaşan Mor Pedal Kadın Bisiklet Derneği, bisiklet kullanımını kadınlar arasında yaygınlaştırmak ve spor konusunda farkındalık oluşturmak için tüm Türkiye’yi kapsayacak bir projeye imza atıyor.

Bin kadının katılması beklenen projede 19 Mayıs’ta Muğla’dan yola çıkan 44 kadın bisikletçinin taşıdıkları  Türk Bayrağını Aydın’daki kadınlara vermek için Aydın’a gelecek. Aynı bayrak diğer illerdeki kadın bisikletçilere de devredilerek tüm Türkiye’de dolaştırılacak. Etkinlik 30 Ağustos’ta bayrağın Antalya’daki bisikletçi gönüllü kadınlar tarafından Muğla’ya getirilmesi son bulacak.

Muğla Mor Pedal Kadın Bisiklet Derneği Başkanı Yasemin Duygulu konu ile ilgili şu bilgileri verdi;

“Mor Pedal Kadın Bisiklet Derneği üyesi 44 gönüllü kadın bisikletçi 19 Mayıs sabah 10.15’te Muğla Valisi Esengül Civelek tarafından Aydın’a yola çıkmak üzere uğurlanacak. Bisiklet turunda her şehirde bayrak el değiştirecek.

Tüm Türkiye’yi gezecek olan bayrak son olarak Antalya’dan Muğla’ya getirilecek ve organizasyon 30 Ağustos’ta sona erecek. Projeye katılan pedalcılarla, kadın dayanışması ile her zorluğun aşılacağı ve istenirse bir araya gelerek el ele güçlenileceği mesajına katkıda bulunacağız”.

Gerçek bir kadın hareketi

Duygulu açıklamasında ayrıca şunları söyledi: “Menteşe’de iki yıl önce hayata geçirdiğimiz Mor Pedal grubumuz, 8 Mart’ta kurumsal kimlik kazanarak Muğla Mor Pedal Kadın Bisiklet Derneği adını aldı. 18- 65 yaş aralığında bulunan gönüllülerimizle her Çarşamba ve Cumartesi günü bir araya gelerek pedal çeviriyoruz.

Bize İstanbul’da “Mor Pedal’ı biliyor musunuz?” diye soruyorlar. Hakkari’den arayan oluyor. Bazı şehirlerde Mor Pedal Dernekleri kurulmaya başladı. Anladık ki kadın, bisiklet kullanınca çevresindeki herkes bundan etkileniyor. Açıkçası çalışmalarımız tüm Türkiye’ye kadın hareketi açısından ilham kaynağı oldu. Mor Pedal gerçek bir kadın hareketidir”

Geri «
İleri »