SANAYİDE ÇIRAK SORUNU DEVAM EDİYOR

  • sokerehber
  • 6 Kasım 2012
  • 0

Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hulisi Akşit, ülke genelinde devam eden çırak sorunu ve yetişen çırakların hayata atılabilmesi için devletin çırakların sigortalarına uyguladığı desteğin ustalık belgesini alıncaya kadar devam ettirmesini istedi. 
Yetkililerin bu sorunu çözmesi halinde ülkede hem işsizlik sorununun hem de toplanan vergilerin artacağına inandığını belirten Akşit, “Birçok iş yeri yetiştirdiği çırağı kalfa olduktan sonra çalıştırmakta güçlük yaşıyor. Sigorta desteği ustalık belgesi alıncaya kadar devam ederse bu sorun kendiliğinden çözülecek” dedi. 

Bugün sanayideki en önemli sorunların başında çırak ve kalfa sıkıntısı geldiğini, yaşanan çeşitli sıkıntılar nedeniyle çıraklığını tamamlayıp kalfa olanların sigortasının ödenmesinde güçlükler yaşandığını belirten Akşit, “Mevcut sistemde çırak işe başlayıp kalfa oluncaya kadar sigortası devlet tarafından ödeniyor. Bu çırak okulu bitirdiğinde sigorta ödemesi kesiliyor. Bu destek kalfa usta oluncaya kadar devam eder ve ustalık belgesi alan kalfaya da iş yeri açması için 2 yıl geri ödemesiz 5 yıl 0 faizli KOSGEB desteği verilirse ülke genelinde ciddi bir rahatlama olur. Bu teklifimizi ilgililere iletiyoruz. Hedefimiz hem unutulmaya yüz tutan mesleklerin yeniden canlanması hem de sanayinin canlanmasıdır” dedi.

Geri «
İleri »

Bir cevap yazın