Sicil Affı İstenilen Sonucu Vermiyor

  • sokerehber
  • 25 Mart 2017
  • 0

AKGİAD BAŞKANI VE BECKER TÜRKİYE CEO’SU VOLKAN KEBİR: 
AFFEDİLECEK SİCİLİ OLMAYANLAR BİLE HÂLÂ KARA LİSTEDE

TBMM’de 18 Ocak 2017’de kabul edilen Torba Kanun kapsamında yürürlüğe giren Sicil Affı, aradan geçen iki ayı aşkın sürede beklenen sonucu bir türlü vermedi. 11 Milyonun üzerinde kişiye ve 2 Milyon 300 Bin şirkete rahat nefes aldırması hedeflenen düzenleme, bankaların eski kayıtlarını canlı tutması ve firmaları bu değerlendirmeye tabi tutması nedeniyle ilerlemiyor.  

Alüminyum Koruma, Kapatma, Gölgelendirme Üreticileri ve İşadamları Derneği (AKGİAD)  Başkanı ve Becker Türkiye CEO’su Volkan Kebir; sektörlerinde üretim yapan 5 bine yakın Kobi’nin yaşanan süreçte büyük hayal kırıklığına uğradığını söyledi.

UYARIMIZDA HAKLI ÇIKTIK
 
Sicil Affı’nın Resmi Gazete’de yayınlanmasından iki gün sonra dernek olarak yaptıkları uyarıların birer birer gerçekleştiğini gördüklerini vurgulayan Kebir, “20 Ocak günü ‘Bankalar bir eliyle tokalaşırken, öteki elini yumruk yapmamalı’ demiştik. Yasaya göre şirketler altı ay içinde bankalara başvurarak borçlarını yeniden yapılandırmaları halinde kara listeden çıkabilecekti. Geçen yıllarda ticari kredilerinde ödeme zorluğu yaşamış ve kara liseye girmiş, ancak daha sonra ödemelerini yapmış ve bugün hiçbir kredi borcu olmadığı Sicil Affı’ndan yararlanamayan firmalarımız var. Yani affedilecek sicili olmayanlar dahi, hâlâ kara listede görünüyor.” dedi.  
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın yaşanan duruma müdahil olması gerektiğinin altını çizen AKGİAD Başkanı Volkan Kebir, Sicil Affı’nın, verimli sonuç vermesi için doğrudan bankacıların istekleri dikkate alınarak hazırlandığını hatırlattı. Kebir, şöyle devam etti: 

ZİMMET SUÇU DA YOK

“Geçmiş yıllarda çıkarılan Sicil Afları, iyi kurgulanmadığı için verimli sonuç vermemişti. Bu gerçekten hareket eden hükümetimiz, tamamen bankacıların isteklerini dikkate alarak düzenleme yaptı. Banka yöneticileri kredi verdiklerinde veya borç taksitlendirmesinde geçmişte zimmet suçu ile yargılanabiliyorlardı. Bankacılık sektörü temsilcilerinin istekleri sonrasında bu durum da Kanun Hükmünde Kararname ile zimmet kapsamından çıkarıldı. Özetle, geçmiş tecrübelerden yararlanılarak en uygun düzenleme yapıldı. Bankalar tüm isteklerinin gerçekleşmesine rağmen eski kayıtlarını dikkate alıyorsa, bu durumu iyi niyetle bağdaştırmamız mümkün değildir.”

Geri «
İleri »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir