Alageyikler’in Milliparkta Çoğalıyor

  • Alptekin Çınar
  • 6 Mart 2018
  • Yorumlar Kapalı

Büyük Menderes Deltası Dilek Yarımadası Parkı M.Ö 6. yüzyıldan bu yana Alageyiklere ev sahipliği yapıyor.

2010 yılında Antalya Düzlerçamı Yaban Hayatı Geliştirme sahasından alınarak, Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkına yerleştirilen 20 adet Alageyik alana uyum sağlayıp, 2018 Mart ayı itibarı ile sayıları 42’ye yükseldi.

Milli Parkın Alageyiklerin doğal yaşam alanı olduğunu belirten, Büyük Menderes Deltası Dilek Yarımadası Milli Park Müdürü Koray Aşık, “2010 yılında Milli Parkımıza yerleştirilen 20 adet alageyik alana büyük oranda uyum sağlamış, bugün itibari ile sayısı 42 ye yükselmiştir.

Milli Park Müdürlüğümüz tarafından yapılan araştırmalarda Milet Müzesi’nde bulunan ve M.Ö 6.yüzyılda yapıldığı tespit edilen ve Milli Park sınırlarımızda yapılan arkeolojik kazılarda bulunan bir vazonun üzerinde Alageyik Figürü olduğu tespit edildi.

Bu da M.Ö 6.yüzyılda Milli Park sınırlarında Alageyiklerin doğal olarak yaşadığının kanıtı olmuştur. 2010 yılına kadar Milli Parkta bulunmayan Alageyiklerin Milli Park’a bu kadar uyum sağlama sebepleri de çok eski dönemlerde bu alanın alageyiklerin doğal yaşam alanı olması olarak değerlendiriyoruz” dedi.

Geri «
İleri »