EGE’NİN EN BÜYÜĞÜ

  • sokerehber
  • 22 Şubat 2013
  • 0

 Denizli’de bu yıl 9’ncusu düzenlenen Ege, Tarım, Sera ve Hayvancılık Fuarı, büyük bir katılımla açıldı. Tarım ve hayvancılık alanında faaliyet gösteren çok sayıda firmanın stant açtığı, bu yılki yoğun talep üzerine ek çadırlar kurulan fuarda çiftçiler arasında düzenlenen bilek güreşi büyük ilgi gördü.

EGS Fuar Merkezi’nde düzenlenen Ege, Tarım, Sera ve Hayvancılık Fuarı’nın açılışı, Denizli Valisi Abdülkadir Demir ve Belediye Başkanı Osman Zolan tarafından yapıldı. Açılışta, Damızlık Keçi ve Koyun Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Öner, Vali Demir’e sevimli bir oğlak hediye etti. Daha sonra fuarı gezen Vali Demir ve beraberindekiler, stantları inceledi.

FUAR ALANI YETMEDİ

Tarım ve hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren 347 firmanın stant açtığı fuarı, Denizlili çiftçiler başta olmak üzere çevre illerden de yaklaşık 130 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Geçtiğimiz yıl 119 bin kişinin ziyaret ettiği fuara bu yıl 130 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Fuarda traktör, biçerdöver, tarımsal mekanizasyon ve teknolojileri ve bağcılık, tohum, fide, fidan ve bahçecilikle ilgili teknolojiler, zirai ilaç, gübre, ekolojik tarım, hayvancılık, yem ve ambalaj firmaları yer aldı. Geçen yıl 15 bin m2 olan fuar alanı, bu yılki yoğun talep üzerine ek çadırlar kurularak toplam 21 bin m2 alana çıkartıldı.

24 ŞUBAT’A KADAR AÇIK

Ege Tarım, Sera ve Hayvancılık Fuarı’nda çiftçilerin en çok ilgisi teknolojik tarım makineleri çekti. Çiftçiler, yeni tasarım traktörlerin yanı sıra, tarım ve hayvancılık alanındaki endüstriyel ve otomasyonlu makineleri görme ve inceleme fırsatı da buldu. Fuar kapsamında düzenlenen bilek güreşi ise, büyük ilgi odağı oldu. Özellikle çiftçiler ile ziyaretçilerin katıldığı bilek güreşinde kazananlara çeşitli hediyeler verildi. Bilek güreşlerinde çekişmeli anlar yaşandı. Bileğine ve kuvvetine güvenenler, turnuvada yarıştı. En az 3 kişiyi yenenlere hediyeler verildi. Fuar, 24 Şubat’a kadar gezilebilecek.

DEMİR ‘DENİZLİ TARIMDA ÜLKENİN LOKOMOTİFİ’

Denizli Valisi Abdulkadir Demir, fuara katılımın beklenilenden fazla olduğuna dikkat çekerek “Fuara 347 firma başvurmuş, 130 bin ziyaretçi bekleniyor. 67 firmanın müracaatı yer olmadığı için reddedilmiş. Bu bize fuar konusunu kentimiz için gözden geçirmemiz gerektiğini gösteriyor. Denizli sanayisi ile turizmiyle bilinen bir kent bu organizasyon da komşu illerimizden de konuklarımız var. Türkiye’nin değişik yerlerinden misafirimiz var. Denizli kekik üretiminde Türkiye üretiminin yüzde 97, tütün üretiminde yüzde 73, haşhaş üretiminde yüzde 60, üzümde yüzde 47, kirazda yüzde 36, narda yüzde 24, ayçiçeğinde yüzde 22, su ürünleri yüzde 67’sini karşılamaktadır. Bu veriler sanayi ve turizm dışında Denizli’nin tarımdaki önemini de ortaya koyuyor” dedi.

ZOLAN ‘DENİZLİ BUNU HAK EDİYOR’

Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan ise “Denizli’de birçok imkan var. En öne çıkan sanayi anlamında tekstil, bunun dışında turizm alanında da büyük bir potansiyel var. Denizli en çok turist gelen il sıralamasında 5. sırada. Bugüne kadar çok öne çıkarılamayan bir başka sektörümüz var, o da tarım. Son 3-4 yılda gelişen seracılığımız. Denizlimiz öyle güzel bir coğrafyaya sahip ki 130 metre deniz yüksekliğinden başlayan ve 1700 metreye kadar çıkan bir alanda tarım yapılıyor. Bu da ürün çeşitliliğini artırıyor. Denizli’de birçok meyve, hububat yetiştirilebiliyor. Tarım ürünleri açısından baktığımızda yetiştiricilikte 1. olduğumuz ürünler, 2. olduğumuz ürünler var. Bunlar yanında fuarımız ayrı bir güzel oldu. 9 yıl önce başlayan yürüyüş Denizlimize güzellikler getirdi. Artık fuar alanımız yetmiyor. Biz istiyoruz ki Denizlimiz tarım, sanayi ve turizm şehri olmasının yanında bir de fuar şehri olsun istiyoruz. Bununla ilgili yeni tesislerimiz yapılmaya başlandı. Kongre ve Kültür Merkezimiz bitsin, kongre şehri olalım istiyoruz. Denizli bunu hak ediyor. Denizli’nin insanı olağanüstü çalışkan, sadece üretmeyi düşünen şehrine ve ülkesine katkı sağlamayı düşünen bir insan yapımız var. Bu gayret ilim ve teknoloji ile buluşursa insanımızın emeği daha çok katma değer kazanacak. Daha çok ürün gelecek hem Denizlimiz, Ege Bölgemiz, ülkemiz artıya gidecek. Fuarımız bu güzelliklere vesile olacak diye düşünüyorum” dedi.

KUTLU ‘ÇİFTÇİMİZİN YÜZÜ GÜLÜYOR’

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sezgin Kutlu ise “Denizli’nin sahip olduğu iklim ve ekolojisi, geniş ovaları, verimli toprakları ve iş gücü ile tarımda önemli bir üretim merkezidir. Tarım alanında tarla bitkileri, bağcılık, meyve sahası, gıda üretim tesisleri ile önemli yer tutmaktadır. Son yıllarda sulanan alanların artışına paralel olarak getirisi yüksek ürünlerde de artış gözlenmektedir. Üretilen ürünler işlenerek yurt içi ve yurt dışı pazarlarında yerini almaktadır. Getirisi açısından da çiftçimizin yüzünü güldürmektedir. Ege bölgesindeki ilk fuar olması açısından katılım rekorları kırmaktadır. 9. Ege Tarım, Sera ve Hayvancılık Fuarı’nı bölgemizde ve ülkemizde tarım ve tarım sanayisine ilişkin sorunların ve çözüm arayışların ele alınacağı, firmaların ileri teknoloji ürün ve hizmetlerini tanıtacağı, üreticilerimizin de ihtiyaç duyduğu malzemelere ve ekipmanlara ulaşabileceği bir pazar olacaktır” dedi.

GEMİCİ ‘ULUSLARARASI OLACAĞIZ’

Denizli Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, fuar açılışı sırasındaki yağmura gönderme yaparak, “Yağmur yağıyor. Bunun anlamı çiftçi için berekettir, inşallah fuarda bereketli geçer” dedi. Gemici “Fuarımız bugün kapalı alanın yetmediği bir döneme geldi. Katılım açısından Türkiye’nin 4. fuarı sıralamasına girdik. Denizli için bu bir yüz akıdır. Önümüzdeki yıllarda uluslararası fuar olma yolunda gayretlerimiz devam edecek” dedi.

Geri «
İleri »

Bir cevap yazın