Elektrik Motoru

  • Alptekin Çınar
  • 25 Kasım 2022
  • Yorumlar Kapalı

Elektrik Motoru

Elektrik motoru elektrik enerjisini hareket enerjisine çevirmek için kullanılır. Birçok yerde karımıza çıkan bu motorlar farklı ebat ve farklı güçler ile üretilirler. Gün içinde kullandığımız birçok farklı cihaz içinde yer alan bu motor ürettiği güç ile bağlı olduğu ekipmana ihtiyaç duyulan hareketi verir. Temel olarak farklı kutuplarda yer alan elektro mıknatısların birleştirilmesi ilkesine dayanır. Birleştirilen bu mıknatıslar dairesel bir mıknatısı oluşmasını sağlarlar. Üzerlerine konulan iletken cisim ise elektrik motorunun oluşmasını sağlar. Bu iletken cisim ile iletişime geçen mıknatıs itme ve çekme kuvvetlerinin etkisi ile dairesel hareketin oluşmasını sağlar. En çok kullanılan motor çeşitlerinden biri olan elektrik motorlarına oyuncak kumandalı arabalardan sanayi alanında kullanılan büyük makinalara kadar birçok yerde rastlayabiliriz.

Kullanım alanlarına ve sahip oldukları özelliklere göre çok farklı isimler ile anılan elektrik motoru çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Alternatif Akımlı Motorlar
  • Doğru Akımlı Motorlar
  • Servo Motorlar
  • AA Servo Motorlar
  • DA Servo Motorlar

Dizel veya benzin motorlarına göre daha basit bir yapıya sahip olan elektrik motorları kullanım amaçlarına göre farklı özelliklere sahip olabildikleri için bu durum her zaman göz önüne alınmalıdır. Üretilmesi gereken güç kullanılan elektrik motoru gücünü aştığı takdirde ortaya çok ciddi sorunlar ve güvenlik riskleri çıkabilir.

Dc Motor Fiyatları

Dc motor fiyatları genellikle motorların sahip oldukları kapasiteye, ürettikleri güce, çalışmaları için gerekli güce veya kullanım alanlarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Genel olara 5 tl ile 15000 tl arasından değişen fiyatlara sahip olan bu motorlar kullanılacağı zaman bağlantıların kesin olarak doğru yapılmaları gerekir. Dc motor kullanılarak bir düzenek oluşturulacağı zaman öncelikle o düzeneğin ne kadarlık bir güce ihtiyacı olacağını belirlemek gerekir. Bunun için kullanılacak diğer ekipmanların ve alınacak hareketin değerlerinden yola çıkılarak bazı özel hesaplamalar yapılır. Daha sonra ise motordan maksimum verim alınabilmesi için motorun düzenek içindeki yerine karar verilir ve bağlantılar yapılır bu sayede dc motor ile istenen hareket oluşacağı gibi aynı zamanda istenen verim alınmış olur.

Dc motorlar temin edilmeleri en kolay olan motorlardan biridir. Aynı zamanda herhangi bir arıza durumunda müdahale edilmesi ve aynı zamanda onarılması en kolay olan motorlar arasında yer alırlar. Çok basit ve karmaşık olmayan bir yapıya sahip oldukları için doğal olarak mekanik bilgisi olan herkes bu motorların tamirlerini yapabilir. Kullanım alanları oldukça fazla olduğu gibi aynı zamanda en eski motor çeşitlerinden biridir. Bu sebeple artık motor denince akıllara direk olarak dc motor çeşitleri gelmektedir. Birçok farklı alanda kullanabileceğiniz elektrik motoru veya dc motor fiyatları hakkında en detaylı bilgileri almak için sizde her zaman sanayiden.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

Geri «
İleri »