ELİDAŞ PAMUĞA CAN VERİYOR

  • sokerehber
  • 8 Kasım 2012
  • 0

 İzmir Ticaret Borsası projesi olarak 2011 yılı başında kuruluş çalışmaları biten Ege Lisanslı Depoculuk A.Ş. (ELİDAŞ)’ın Selçuk Belevi’ndeki tesis yatırımları tamamlandı.

Gerekli mevzuat değişikliklerinin ardından Kasım ayı ortalarında resmen faaliyete geçmesi hedeflenen ELİDAŞ için basın mensuplarına yönelik olarak bir tanıtım turu gerçekleştirildi. Tanıtım turunda konuşan İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve ELİDAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Barış Kocagöz, ELİDAŞ’ın Türkiye’de üretimi her geçen yıl azalan pamuk için son şans olduğunu söyledi.

Pamuk üretim bölgeleri için lokasyon açısından uygunluğu ve lojistik imkanları nedeniyle tercih edilen Belevi Beldesinde 70 metrekare arazide, 16.390 metrekare depo ve 1.414 metrekare idari, numune alma ve güvenlik binaları ile birlikte toplam 17.804 metrekarelik tesis yatırımı yapan ve inşaat çalışmaları tamamlanan ELİDAŞ, 15 bin ton kapasite ile aktif olarak hizmet vermeye hazır halde açılış için gün saymaya başladı.

Ortakları arasında, İzmir Ticaret Borsası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası, Balıkesir Ticaret Borsası, İş Yatırım Menkul Değerler, Denizbank, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası, Şanlıurfa Ticaret Borsası, İzmir Ticaret Odası, İMKB Takas ve Saklama Bankası, Manisa Ticaret Borsası, Gaziantep Ticaret Borsası, Ödemiş Ticaret Borsası, Söke Ticaret Borsası, Tariş Pamuk Birliği, Tariş Üzüm Birliği, Ege İhracatçı Birlikleri’ne bağlı EDEKATAŞ, Salihli Ticaret Borsası, Turgutlu Ticaret Borsası, Alaşehir Ticaret Borsası bulunan ELİDAŞ’ın pamukta lisanlı depoculuk sistemini faaliyete geçirmesiyle birlikte tarım ürünleri üreticilerinden tüccara, sanayiciden yatırımcıya kadar tüm kesimler için yeni bir dönem başlayacak.

Tesisin tanıtımı için düzenlenen basın turunda bilgi veren İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve ELİDAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Barış Kocagöz, “Türkiye’de pamuk üretimi her geçen yıl azalıyor. Bu proje pamuğun son şansı. Tesislerimizde standartlaştırıp depolayacağımız pamuk finansal bir ürün haline gelecek. Tekstilci 12 ay yerli pamuk bulabilecek, üretici pamuğunu finansal ürün olarak değerlendirebilecek. Yatırımcılar da pamuğu bir yatırım aracı olarak kullanacak. Doktoru da manavı da pamuk alıp satabilecek. Çok zor işle uğraşıyoruz. Ama başardığımızda Türkiye tarım ürünlerinde devrim yapacağız” dedi.

Tesiste, depolama sistemlerindeki son teknolojiyi kullandıklarını vurgulayan Kocagöz, “En modern depolama sistemini kurduk. Kablosuz ağ sayesinde el terminalleri ile hangi balyanın deponun neresinde olduğunun tespit edebilir haldeyiz. Depolarımızda en gelişmiş yangın önleme sistemini de kurduk. Bütün hazırlıklarımızı bitirdik. Bakanlığımızı denetime çağırdık. Ancak İzmir Ticaret Borsası’nda kurulacak elektronik platform ile ELİDAŞ’ın aynı anda hazır olmasının daha doğru olacağı söylendi. Borsamız bu kısa süre içinde makbuzların el değiştirebileceği elektronik platformu kurmaya çalışıyor. Pamukta yoğun hasat sezonunu kaçırdık. Ancak şu andan sonra dahi lisanslı depo avantajlarını üretici ve çırçırcılarımızın kullanması mümkündür. Asıl talep gelecek sezon olacak. Lisanslı depoculuk sayesinde sanayici ithal değil yerli pamuk tercih edecek. Pamukla başlayacağız, daha sonra buğday, Mısır, zeytinyağı, kuru üzüm gibi ürünlerin de burada işlem görmesini hedefliyoruz” diye konuştu

Geri «
İleri »

Bir cevap yazın