GÜNEŞ ENERJİLİ DOMUZSAVAR

  • sokerehber
  • 12 Temmuz 2012
  • 0

– Son yıllarda Söke Ovası’nda üreticilerin en büyük dertlerinden biri yaban domuzları. Sayıları artan yaban domuzları özellikle mısır ve buğday tarlalarına verdiği zararın yanında pamuk tarlalarını bozması, incir bahçelerinde verdiği zarar ile biliniyor. Yaban domuzlarına karşı çeşitli formüller geliştirilirken bunların sonuncusu sadece domuzve diğer yaban hayvanların duyabileceği ultrasonic ses yayan “Bekçivar”. 

Söke’de Yaban domuzu ve diğer yaban hayvanlarla mücadele konusunda toplantı yapılırken, bu toplantıda domuz ve yaban hayvanlarını kaçıran ‘Bekçivar’ın tanıtımı yapıldı. Söke Ziraat Odasının Konferans salonunda yapılan toplantıya Söke Ziraat Odası başkanı Kemal Kocabaş, Ziraat Odası Meclis Başkanı Kemal Göven, İlçe Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğünden Ziraat Mühendisi Hale ÖZDİL, Kisir Köyü Tarım Danışmanı Ziraat Mühendisi Ergün Soydaş, Teknik elmanlar, bazı köy muhtarları ve çiftçiler katıldı. Doğal dengenin ve tabiatta korunması gereken yaban hayatının önemine dikkat çekilen toplantıda, geliştirilen mücadele yöntemlerinden bahsedildi.


“BEKÇİVAR GÜNEŞ ENERJİSİ İLE ÇALIŞIYOR”


Yüzde yüz terli üretim olan ‘Bekçivar’ güneş enerji si ile çalışıyor. Cihazın 3 ile 5 dekar a kadar tüm yaban hayvanlarını kaçırıcı özelliği olduğu, cihazdan sadece domuzların ve yabani hayvanların duyabileceği ultrasonik ses yayması ile etkili olduğu belirtiliyor.

Geri «
İleri »

Bir cevap yazın