İzmir’de Yaşanabilirlik Puanı En Yüksek İlçeler!

  • Alptekin Çınar
  • 11 Ekim 2018
  • Yorumlar Kapalı

İzmir’de Yaşanabilirlik Puanı En Yüksek İlçeler!

İzmir, Ege Bölgesi’nin en gelişmiş ve kalabalık şehirlerinden biri olarak bilinmektedir.

Ayrıca şehirde çok sayıda üniversite olduğu için öğrenciler açısından da yaşanabilirlik olarak başta gelen büyük şehirlerden bir tanesidir.

İzmir’de Hangi İlçelerde Yaşanır?

İzmir kiralık ev açısından genel olarak değerli bir şehirdir fakat yaşamak istediğiniz ilçeyi seçmeden önce nasıl bir yer istediğinize karar vermeniz gerekmektedir. Mesela, yapılan araştırmalar Bornova ilçesinin en yaşanabilir ilçelerden biri olduğu yönündedir. Bunun da pek çok nedeni vardır.

İzmir’in Bornova ilçesi, en merkezi ilçelerinden bir tanesi olarak bilinmektedir. Merkezi olduğu için de İzmir kiralık daire denince akla ilk gelen yerlerden biri olmaktadır. Bornova ilçesi deniz kıyısında uzanan bir ilçedir. İzmir’in en önemli bağlantı noktaları Bornova’da yer almaktadır. Ayrıca hastane, üniversite ve Alışveriş merkezi gibi avantajları da bulunduğu için kiralık ev açısından harika bir yerdir. Tabii bu özelliklere sahip olması bölgedeki yaşanabilirlik oranını da müthiş derecede arttırmaktadır.

Bornova’daki kiralık daireler, genellikle apartman şeklinde olsa da ilçenin daha uzak noktalarında siteler de bulunmaktadır. Siteler genellikle yeni yapılan inşaatlar olduğu için oldukça lüks olarak tasarlanmıştır, kira fiyatları da buna göre değişmektedir.

İzmir’in yaşanabilir ilçelerinden bir başkası da Konak’tır. Konak da yine oldukça merkezi bir konuma sahip olduğu için hareketli bir ilçedir. Bu nedenle İzmir kiralık daire arayanların ilk baktığı yerlerden biri olarak bilinmektedir. Konak’ta kiralar biraz yüksek olsa da ilçedeki avantajlar nedeniyle çok fazla tercih edilen ve yaşam düzeyi yüksek olan ilçeler arasında yer almaktadır. Karşıyaka kiralık daire ilanlarıyla da artış gösteren ilçelerin başında bulunuyor. Kiralayacak ev ar ararken listeye Karşıyaka’yı da eklemeyi unutmayın.

Son dönemlerde kentsel dönüşüm projeleri ile Buca ilçesi de güzel bir konum kazanmıştır. Buca’da Dokuz Eylül Üniversitesi’nin olması da bu duruma etki etmektedir. Özellikle öğrenciler için İzmir kiralık daireleri aranırken, Buca çok sık tercih edilmektedir.

Buca’daki daireler genellikle eski olduğu için kiraları da uygun olmaktadır. Ayrıca kentsel dönüşüm kapsamında yeni yapılan inşaatların fiyatlarının da diğer ilçelere göre daha düşük olması, Buca’yı yaşanabilir bir ilçe haline getirmektedir. Bu durumda çevre yolunun direkt olarak Buca’ya çıkması da oldukça etkilidir.

İzmir’in Yazlık Bölgeleri

İzmir’in Çeşme gibi yazlık ilçeleri de yaşanabilirlik açısından çok iyi olan ilçelerdir. Hatta yapılan araştırmalar Çeşme’nin Türkiye’de yaşanabilirlik puanı en yüksek olan ilçelerden biri olduğunu göstermektedir.

Çeşme sahil kenarında yer alan oldukça güzel bir ile olarak bilinmektedir. Çeşme’deki kiralık daireler genellikle villa tipindeki yazlık dairelerdir. İzmir kiralık daire konusunda Çeşme ilçesi de yazlık kısmı temsil etmektedir. Eğer İzmir’de yaşanabilirliği yüksek bir ilçede yazlık bakıyorsanız, en mantıklı seçim Çeşme olacaktır. Çeşme’deki kiralar da yine biraz yüksek olsa da hem konumu hem de yazlıkların lüks olması nedeniyle bu kiraların normal olduğu da bilinmektedir.

 

Geri «
İleri »