Yazın Müjdecisi Söke’de Görüldü

  • Alptekin Çınar
  • 15 Şubat 2019
  • Yorumlar Kapalı

Ekodosd Açıklaması;

YAZ GÖÇMENLERİNİN ÖNCÜSÜ GELDİ
Aşağı Büyük Menderes Havzası’nda, 2019 Yılının ilk leyleği, 14 Şubat Sevgililer Günü akşamında Söke’ye bağlı Gölbent köyüne geldi. Diğer yıllara göre bu yıl çok erken gelmeye başladılar.

Leyleklere karşı farkındalık yaratmak ve duyarlılığa teşvik etmek için EKODOSD derneğinin her yıl gerçekleştirdiği, ilk leyleği görüp haber veren kişiye “1 Çuval Un” kampanyasında, bu yıl un çuvalı Gölbent köyünden Emine YELMER’e verilecek.

Gölbent köyüne gelen leylek Afrika’dan geldiği uzun yolculuktan sonra, bir süre istirahat etti. Daha sonra bir yandan çevredeki sulak alanlarda beslenmesini sağlarken, bir yandan da yuvasını tamir etmeye başladı.

Aşağı Büyük Menderes Havzası’ndaki köylerde yaptığımız izleme ve koruma çalışmalarında, leyleklerin Afrika’dan gelişlerinden, çiftleşmelerine, kuluçkaya yatmalarına, yumurtadan yavrunun çıkışından, uçuşuna kadar her safhayı gözleyerek kayıt altına almaktayız.

Doğa Koruma ve Milli Parklar ve Ege Üniversitesi işbirliğiyle yapılan halkalama çalışmaları bu yılda devam ettirilecektir.

Geri «
İleri »