ZEYTİNCİ YOL HARİTASINI ÇİZMEYE ÇALIŞIYOR

  • sokerehber
  • 24 Kasım 2012
  • 0

 Zeytincilik sektörüne son 10 yılda büyük yatırım yapan Türkiye, 2023 yılında 3.8 milyar dolarlık zeytin ve zeytinyağı ihraç etmeyi ve dünyanın ikinci büyük üretici ülkesi olmayı hedefliyor.

Türkiye’nin zeytin ağacı varlığı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın verdiği desteklerle 90 milyondan 170 milyona ulaştı. 2023 yılında 3.8 milyar dolar ihracat hedefi belirleyen Türk zeytin ve zeytinyağı sektörü, 23-25 Kasım 2012 tarihlerinde, Güre’de “2023 Yılı İhracat Hedefleri Çerçevesinde Zeytin ve Zeytinyağı Sektörü” konulu bir panelle 2023 hedeflerinin yol haritasını belirlemek üzere toplanıyor.

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi işbirliğinde düzenlenen, “2023 Yılı İhracat Hedefleri Çerçevesinde Zeytin ve Zeytinyağı Sektörü” isimli toplantıya; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehmet Mehdi Eker, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili ve Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nedim Güreli, zeytincilik sektörüne büyük yatırımlar yapan Hüseyin Doğan, İstanbul Ticaret Odası Meclis Başkanı İbrahim Çağlar, Hedef Alliance Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Kooperatifleri Birliği Başkanı Cahit Çetin, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Başkanı Dr. Mustafa Tan, Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, Zeytindostu Derneği Başkanı Mustafa Alhat, Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi Başkanı Metin Ölken’in aralarında bulunduğu 100 civarında önemli ismin katılımı bekleniyor.

Türkiye’nin zeytincilik sektörüne son 10 yılda büyük yatırımlar yaptığını belirten Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili ve Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nedim Güreli, sektöre yapılan yatırımların heba olmaması için sektörün ortak bir yol haritası çıkarmasının zorunluluk haline geldiğini bu amaçla sektörün tüm taraflarının katılımı ile toplanıp yol haritasını belirleyeceklerini kaydetti. Zeytincilik sektörünün son dönemde fikir ayrılıkları ile gündeme gelmesinden memnun olmadıklarını anlatan Güreli, “Sektördeki bu fikir ayrılıkları zeytincilik ile ilgili politika belirleyen siyasilerin bu sektörle ilgili olumlu karar alma süreçlerini sekteye uğratıyor. Sektörün tarafları olarak uzlaşamadığımız konuları bir tarafa bırakıp, uzlaşabildiğimiz konuları öne çıkarmak istiyoruz. Sofralık zeytine prim verilmesi, zeytinyağına da kilogramda 50 kuruş olan primin en azından 1 TL’ye arttırılması konusunda, iç tüketimi arttırma konusunda, modern üretim tekniklerini uygulama konularında ve daha birçok konuda sektörde herkes mutabık. Zeytincilik sektörünün ortak hareket edebileceği hususların ön plana çıkması ve 2023 yılı için belirlediğimiz 3.8 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmak için yapılması gerekenleri masaya yatıracağımız verimli bir toplantı olacak” diye konuştu.

Güre’de “2023 Yılı İhracat Hedefleri Çerçevesinde Zeytin ve Zeytinyağı Sektörü” konulu toplantıya katılacak konuklar, zeytin hasat edip, zeytinyağının üretim aşamalarına da şahitlik edecek.

Geri «
İleri »

Bir cevap yazın