Az Kalsın Büyüyecekti

  • sokerehber
  • 2 Kasım 2017
  • 0

Ekodosd Açıklaması;

Kuşadası Andız Mevkii civarında zeytin toplayan bir çiftçi tarafından zeytin dallarının yakılmasıyla çıkan ateşin rüzgarla birlikte sıçraması nedeniyle bir yangın meydana geldi.

Tesadüfen yangının başladığı anda oradan geçiyorduk. Büyük korku içine giren çiftçiyi sakinleştirirken, bir yandan itfaiyeye haber verdik. Ancak itfaiyenin gelmesi zaman alacağından, elimizdeki kürek vb. aletlerle yangının ilerlemesini engellemeye çalıştık. Ancak rüzgarın etkisiyle yangın hem genişledi hem de yoğun duman içinde kaldık.
O anda, arızası için Aydın’a giden, Kuşadası Orman İşletmesine ait yangın söndürme aracı tesadüfen yoldan geçiyordu.

Onu durdurarak, hep birlikte yangının makiliklere ve ormana sıçramasını önledik. Bir süre sonra itfaiye de gelerek, hemen söndürme işlemine başladı. Yangının arkada bulunan kızılçamlara sıçramasını önledi.
3-4 dönümlük bir alan ve makiliklerin küçük bir bölümü yandı. Yangın, tesadüfler sonucunda bir işbirliğiyle müdahale edilmesi sonucunda söndürüldü.

Ancak her zaman böyle tesadüfler olmayabilir. Bilindiği gibi, yangınların önemli nedenlerinin başında büyük ölçüde insan faktörleri gelmektedir. Burada da bilinçsiz çiftçi, rüzgarlı bir havada ateş yakmış ve yayılan ateş karşısında çaresiz kalmıştır.

Yangınlarda sadece bitki ve ağaçlar değil, aynı zamanda ekosistem bozuluyor. Doğal dengeyi sağlayan birçok canlı ölüyor. Kuşadası’nın çevresi biyolojikçeşitlilik açısından çok zengin. Bu zenginliklerin, ağaçların ve makiliklerin korunması için, herkesin duyarlı ve hassas olması gerekir. Özellikle zeytin mevsiminin başladığı bu dönemde çok dikkat edilmesi lazım. Kuşların ve yaban hayvanlarının barındığı, sazlıklar ve böğürtlenlerin olduğu tarla/bahçe sınırını oluşturan bitkilerin yakılmaması, ekosistem açısından çok önemlidir.

İşin kolayını kaçmadan yakarak değil, doğayı koruyarak ve dikkatli davranarak hareket edilmelidir.

Geri «
İleri »

Bir cevap yazın