Deniz Kaplumbağalarına Dikkat

  • sokerehber
  • 7 Temmuz 2018
  • Yorumlar Kapalı

Ekodosd Açıklaması;

Denizel biyoçeşitliliğimiz açısından önemli olan deniz kaplumbağalarından Chelonia mydas türü Yeşil kaplumbağalar zengin deniz çayırları nedeniyle Kuşadası kıyılarına gelerek beslenmekte, 2012 yılından bu yana da hemen her yıl 1 ya da 2 Caretta caretta’nın Kuşadası sahillerine yuva yaptığı görülmektedir.

Yaptığımız koruma ve izleme çalışmaları sonucu kazaya uğrayan ve yaralanan deniz kaplumbağalarına ilk müdahale gönüllü veterinerimiz tarafından yapılmaktadır. Yarası ağır olanlar Muğla Dalyan’da bulunan DEKAMER’e gönderilerek tedavileri merkezde yapılmakta, iyileştikten sonra tekrar doğal yaşam alanı olan denize bırakılmaktadır.

Deniz kaplumbağaları, ağlara ve paragatlara takılarak nefes almak için su yüzeyine çıkamadığından, denize atılan plastik torbaları denizanası sanarak yediğinden, sürat yapan deniz taşıtlarına çarpılması sonucu ve sırtı çeken balıkçıların oltasına takılarak öldükleri görülmektedir.

Denizlerimizin nadir canlıları bilinçsizlik, çevre kirliliği, dikkatsiz tekne kullanımı, ağlara ve parakatlara yakalanma gibi insan kaynaklı tehditler sonucu yaşamını yitirmektedir.

Bugünlerde geceleri sahilde oturan vatandaşlar, karaya yuva yapmak için çıkan bir carettayla her an karşılaşabilir. Kesinlikle carettaya ışık tutulmamalı, yanına yaklaşılmamalı, müdahale edilmemelidir. Bu tür durumlarda ya da ölü ve yaralı kaplumbağa görüldüğünde EKODOSD, Doğa Koruma ve Milli Park, Belediye, Sahil Güvenlik ve Jandarmaya haber verilmelidir.

Ölen kaplumbağalar üzerinde de araştırmalar yapılmaktadır. EKODOSD işbirliğiyle, ADÜ Biyoloji Bölümü DNA araştırmaları, DEKAMER tarafından da ölüm nedenleri ve bilimsel araştırmalar yürütülmektedir.

Geri «
İleri »