JAPONYA’DAN KUŞADASI’NA BARIŞ KÖPRÜSÜ

  • Alptekin Çınar
  • 23 Eylül 2012
  • 0

İsrail’den yola çıkan içinde üç Hiroşima mağdurunu da barındıran Peace Boat (Barış Gemisi), Kuşadası Limanı’na yanaştı. Japonya merkezli bir sivil toplum girişimi olan Barış Gemisi, İran ve İsrail arasında sıcak savaş tehditlerinin yoğunlaştığı bu günlerde İsrail’i ziyaret ederek barış mesajları verdi, bir nükleer savaşın sonuçları konusunda uyarılarda bulundu.

Japonya’da yola çıkan ve İsrail’e giden Barış Gemisi’nde Hiroşima’ya bomba atıldığında 16 yaşında olan Miyake Nobuo, 4 yaşında olan Tsuchida Kazumi ve 6 yaşında olan Nagayama İwao isimli üç Hiroşimalı bulunuyor. 1945 yılında Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombalarına maruz kalan mağdurların da katılarak nükleer bomba konusunda deneyimlerini paylaştıkları etkinliklerin gerçekleştiği Barış Gemisi’nde ayrıca Japon Fukuima Üniversitesi’nde eğitim gören öğrenciler yer alıyor. Japon üniversite öğrencileri gittikleri limanlarda nükleer enerjinin neden olabileceği felaketleri anlatıyor.

Bu arada, Merkezi Japonya’da bulunan uluslararası barış örgütüne üye olan gemi yolcuları, Efes, Meryem Ana, Saint Jean Kilisesi’ni ziyaret etti ve Kuşadası Çarşısı’nda alışveriş yaptı.  

Geri «
İleri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir