KUŞADASI BELEDİYE BAŞKANI YARGILANIYOR

  • sokerehber
  • 21 Eylül 2012
  • 0

 Aydın’ın Kuşadası ilçesinin CHP’li Belediye Başkanı Esat Altungün ve iki bürokratı, yol kenarlarını otopark olarak işleten firmanın fahiş ücret almasına gerekli denetimleri yapmayarak göz yumdukları iddiasıyla açılan davada ilk defa hakim karşısına çıktı. Kuşadası 1. Sulh Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, TCK’nin 257/1. maddesini içeren “Görevi kötüye kullanmak” suçundan haklarında 3 yıla kadar hapis cezası istenen tutuksuz sanıklar Başkan Altungün, eski Ulaştırma Müdürü Ali Kasabalı ve Zabıta Müdürü Hüseyin Akman ile davacı Haldun Haşmet Aysan katıldı.

Hakimin, neden düzenli olarak otoparkların denetimini yapmadıklarını sorması üzerine sanık Altungün, hangi sıklıkta denetleneceğiyle ilgili bir belediye meclisi kararı olmadığını belirterek, “Genellikle şikayet üzerine denetimler yapıyoruz. Fazla ücret alındığıyla ilgili şikayetler incelenerek gerekli işlemler yapıldı.” dedi.

Davacı Aysan ise arabasını otoparka her koyduğunda farklı bir fiyat tarifesi uygulandığını ileri sürerek şunları söyledi: “Belediye, 260 araçlık park yeri ihale etti. Buna rağmen Kuşadası’nın birçok yeri otopark haline getirildi. Maruz kaldığım uygulamalar kadar kamunun zararı da söz konusu. Yol kenarları kamuya açıktır ancak belediye uygulamasında bu yerlerden ücret alınıyor. Bu yerlerden talep edilen fazla ücret, kamuya fazlalık olarak dönmüyor, kamu zararı meydana geliyor. Eleman yetersizliğine katılmıyorum, otopark şirketinin 30 çalışanı var. Bunların denetimi bir saat içinde yapılabilir. Ayrıca ihale şartnamesinde, ‘İki kez fazla ücret talebi, ihalenin feshine neden olur.’ hükmü var. 260 araç için ihale yapılmışken bugün bu sayı bini aşmıştır.”

Mahkeme heyeti, ifadelerin ardından denetim raporlarının gönderilmesini isteyip duruşmayı erteledi.

Geri «
İleri »

Bir cevap yazın