Kuşadasının Kıymetlisi Kitap Haline Getirildi

  • sokerehber
  • 9 Nisan 2018
  • Yorumlar Kapalı

Dünyada Kuşadasında Yaşayan Nesli Tükenmekte Olan Aydın Gaşağı Bitkisi İçin Koruma Eylem Planı Yapılarak Kitap Halinde Dağıtımı Yapıldı….

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü stratejik hedeflerinden biri olan, Türkiye yaban hayatında nesli tehlike altında olan türlerin korunması amacıyla, Türkiye genelinde Tür Eylem Planları yapılıyor.

Aydın İli için yapılması gereken Tür Eylem Planları listesinde yer alan, endemik ve nesli tehlike altında olan Aydın Gaşağı bitkisinin yaşam alanlarının belirlenmesi, korunması ve neslinin devamlılığının sağlanması amacıyla, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 4. Bölge Müdürlüğü ile Adnan Menderes Üniversitesi arasında 2017 yılında işbirliği protokolü yapıldı.

Bu kapsamda Üniversitenin Biyoloji Bölümünden Doç.Dr. Özkan Eren, Dr. Yelda Emek ve Biyolog Muhyettin Şentürk ‘den oluşan uzman ekibin Kuşadası civarında bir yıl süren arazi ve literatür çalışmaları, Kuşadası Kaymakamlığı ve Kuşadası Belediye Başkanlığı ve diğer paydaşların katılımlarıyla düzenlenen toplantılarda elde edilen bilgilerin derlenmesi ile beş yıllık bir süreyi kapsayacak, koruma çalışmaları için hazırlanan “Aydın Gaşağı Tür Eylem Planı 2018-2022”, kitap halinde basımı yapılarak, Bakanlığa, Bölge Müdürlüklerine, Kuşadası Kaymakamlığına, Kuşadası Belediye Başkanlığına, Üniversiteler ve paydaş kurumlara dağıtımı yapıldı.

Bir eylem planı olmakla beraber içerik olarakta Tüllüşah (Raponticoides) cinsi ve Aydın Gasağı için kaynak bir kitap değeri taşıyan bu eserin, ilgi gruplarına yararlı olacağı düşünülüyor. Konu hakkında uzmanlar ve kuruluşlar için Tür Eylem Planı Kitabı Aydın Şube Müdürlüğünden temin edilebiliyor.

Geri «
İleri »