Kuşadası’nın Tülüşahı Bu Sene Erkenci

  • sokerehber
  • 2 Mayıs 2018
  • Yorumlar Kapalı

Ekodosd Açıklaması;

KUŞADASI TÜLÜŞAHI BU YIL GÜVERCİNADA’DA ERKEN AÇTI
Adını antik adı Mykale olan Samson Dağları’ndan alan Kuşadası Tülüşahı (Aydın Gaşağı) olarak bilinen Rhaponticoides mykalea isimli endemik bitki, bu yıl Güvercinada’da erken açtı.

15 Haziran – 15 Temmuz ayları arasında çiçeklenme yapan Kuşadası Tülüşahı, lokal iklimsel özelliği nedeniyle, Güvercinada’da bir bireyin açtığı görüldü. Diğer 3 bireyin de, yakın bir zamanda açması bekleniyor.
Türkiye Bitkileri Kırmızı Kitabı’nda, Kuşadası Tülüşahı’nın, IUCN tehlike kategorisi “CR” (Kritik Tehlikede) olarak değerlendirilmiştir.

Aynı zamanda uluslararası sözleşmelerden doğan koruma önlemlerinin alınması ve bitkinin gelecek nesillere ulaştırılması için, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce, geçtiğimiz yıl Adnan Menderes Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nün koordinatörlüğünde Tür Eylem Planı’na alınmış ve 5 yıllık bir çalışma başlatılmıştır.

2872 Sayılı Çevre Kanunu’nun 9. Maddesinin f bendinde “Biyolojik Çeşitliliğin sürdürebilirliğinin sağlanması bakımından nesli tehdit veya tehlike altında olanlar ile nadir bitki ve hayvan türlerinin korunması esastır” demektedir. Bu kapsamda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü uzmanları da, türün yetiştiği alanlarda bir çalışma başlatmıştır.

Kuşadası Belediyesi’ de, Tülüşahın korunmasına yönelik çalışmalarını sürdürmekte ve türün yaşam alanlarının tehditlerden uzaklaştırılmasına yönelik koruma çiti ve tanıtım ve bilgilendirme tabelalarının hazırlığını yapmaktadır.
Yöre insanlarına ve eğitim kurumlarına gerekli bilinçlendirme çalışmaları sürdürülmekte ve bazı eğitim kurumlarında öğrenciler Kuşadası Tülüşahı ile ilgili projeler yapmaktadır.

Kuşadası Tülüşahları Yaylaköy ve çevresinde, Soğucak arazilerinde, kentin yakın çevresinde, Güvercinada ve Doğal Botanik Parkı’nda bulunmaktadır. DKMP, TVKK, Kaymakamlık, Kuşadası Belediyesi, ADÜ Biyoloji Bölümü, Yaylaköy Muhtarlığı, Eğitim Kurumları ve EKODOSD işbirliğiyle, Kuşadası Tülüşahının korunması ve tanıtılması için gerekli çalışmalar sürdürülmektedir.

Geri «
İleri »