Mahkeme Yeniköy’de Taş Ocağına Dur Dedi

  • sokerehber
  • 28 Şubat 2018
  • Yorumlar Kapalı

Ekodosd Açıklaması;

Yeniköy halkı adına davayı yürüten avukat Cem ALTIPARMAK’ın verdiği bilgiye göre; AYDIN 1. İDARE MAHKEMESİ, KUŞADASI YENİKÖY Mahallesi MADEN TEPE Mevkiinde açılması planlanan Kalker Ocağı ve Kırma Eleme Tesisinin 7,33 hektarlık bölümü için AYDIN Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Md.lüğünün 26/12/2016 tarih ve 2016756 sayılı “ÇED Gerekli değildir” kararına karşı Yeniköy halkının 2017/121 esas numarasıyla açtığı davayı haklı bularak yürütmeyi durdurma kararı verdi.

AYDIN 1. İDARE MAHKEMESİ verdiği karar tüm bölge halkı tarafından memnuniyetle karşılandı. YENİKÖY halkı açtığı davada özel bir şahıs tarafından yapımı planlanan taş ocağı ve kırma eleme tesisinin Yeniköy Mahallesine çok yakın mesafede olduğu, dinamitle patlatma yapılacak sahadan kopacak olan taşların köy halkı için yaşamsal tehlike oluşturacağı, bölgedeki halkın sağlığı ve doğal çevre üzerinde olumsuz çevresel etkileri olacağını, başta zeytinlikler olmak üzere bölgede yer alan geniş tarım alanlarına zarar vereceğine dikkat çekmişti.

Mahkeme 27 Temmuz 2017 tarihinde sahada inceleme yapmış ve yaşam alanlarını savunmak için ayağa kalkan Yeniköy halkı köy meydanı ve proje sahasında toplanarak tesisi istemediğini belirterek tepkisini ortaya koymuştu.

Biyolojik çeşitliliğin yaşamsal önemi olduğu Yeniköy’de, başta burada yaşayan insanlara, zeytinliklere, yaban hayatına, bölgenin florasına, Kuşadası’na oksijen sağlayan çamlara vereceği zararlar ve Ulu önder Atatürk’ün hatırasının geçtiği Maden Tepe’de yaratacağı tahribatlar nedeniyle köy halkı tarafından eylemler gerçekleştirilmiş ve bir hukuk mücadelesi başlatılmıştı. Yeniköy halkı haklı olduğu bu davayı mücadele ederek kazandı.

Türkiye’nin en önemli turizm kentlerinden biri olan Kuşadası ve çevresinde taş ve maden ocağı gibi faaliyetlere kesinlikle izin verilmemelidir. Kuşadası’nın doğal peyzajı bozulmayan ve yeşil olarak kalabilen çok az alanı kalmıştır. Gelecek nesillerin de, doğal olarak kalmış yeşili görebileceği bu gibi alanların korunması için tüm Kuşadası halkının duyarlı olması gerekir.

Geri «
İleri »