Sahile Ölü Bir Yunus Vurdu

  • sokerehber
  • 11 Haziran 2018
  • Yorumlar Kapalı

Ekodosd Açıklaması;

PAMUCAK SAHİLİNE ÖLÜ BİR YUNUS VURDU

Denizlerin nadir canlılarından olan yunuslardan biri ölü olarak Pamucak sahilinde kıyıya vurdu.

EKODOSD Yönetim Kurulu Üyesi Gözde KURT’un ihbar ettiği yunus ölüsü üzerinde yüzeysel bir inceleme yapıldı. Herhangi bir darp ve kesi izine, ağız içinde bir bulguya rastlanılmadı. Yunusun dış bakışında yapılan incelemelerde, daha önceki ölümlerde görülen Panella adı verilen dış parazitlere rastlandı.

Kanla beslenen ve yunusları zayıf düşüren parazitler nedeniyle mi yoksa başka bir nedenle mi öldüğünün tespit edilmesi için Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi’ne götürüldü. Patoloji bölümü tarafından yunusun neksopsisi yapılarak, patolojik ve parazitolojik incelemeleri tamamlandıktan sonra ölüm nedeni Patoloji Anabilim Dalı tarafından açıklanacak.

Denizel biyolojik çeşitliliğin zengin olduğu Kuşadası Körfezi’nde, zaman zaman bu tür yunus ölümleriyle karşılaşılmaktadır. ADÜ Veteriner Fakültesi Patoloji bölümü tarafından, bu tür ölüm vakalarında gerekli bilimsel çalışmalar yapılarak, sonuçları paylaşılmakta ve bu canlıların neden öldüklerine dair bilgi verilmektedir. Bazen yaralı yunus ihbarları da gelmektedir.

Bu tür vakalarda çok sıkıntı çekilmektedir. Bunun nedeni de yaklaşık 3 mt. Boyutundaki bir hayvanı koyabilecek ve tedavisinin yapılabileceği hiçbir havuz ya da su tankının olmayışıdır. Kuşadası’nın geçici bir rehabilitasyon merkezine ihtiyacı vardır. Bunun için en uygun alan Milli Parktır.

Burada oluşturulacak havuzlarda yaralı yunuslar ya da Akdeniz Foku gibi önemli canlı türlerine ilk yardım uygulaması yapılabilir ve bu canlıların geçici olarak bir süre burada kalmaları sağlanabilir. Bu konuda Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne müracaat edeceğiz.

Geri «
İleri »