Sevgi Plajı Doğal Mucizeye Şahit Oldu

  • sokerehber
  • 25 Ağustos 2017
  • 0

Kuşadası sahil sitelerinde büyük heyecan yaşatan carettalar, farklı sitelerden birçok meraklının yuva alanını ziyaret etmesine neden oldu.

Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, caretta carettaların 2012 yılından beri Kuşadası sahillerinde yuva yapmaya başladığına dikkat çekerek, “Geçtiğimiz ay Kuşadası sahillerinde bulunan Kadı Kalesi önünde karaya çıkan ancak zeminin uygun olmaması nedeniyle yuva yapamadan denize dönen kaplumbağanın, yumurtalarını yakınlarda uygun bir alana bırakacağını tahmin etmiştik.

Yaklaşık 50 gün sonra Sevgi Plajı önünden bir ihbar geldi. 2 günde 34 yavrunun denizle buluşması sağlandı. Yuva yerini çevirip, koruma altına alarak, bilgilendirme tabelalarını diktik. Her yıl yaptığımız yöntemle yeni çıkacak yavruların denize sağlıklı bir şekilde ulaşmasını sağlayacağız. Aydın Büyükşehir Belediyesi’yle görüşülerek, yuva yerinin olduğu bölgede kumulları temizleyen araçların girmemesi sağlandı. Deniz kıyısında sahil sitelerinde oturan vatandaşların dikkati ve duyarlılıkları çok önemli olmaktadır. Bu olayda da duyarlı bir gencin dikkati sayesinde kaplumbağa yavrularının kurtulması sağlanmıştır” dedi.

Geri «
İleri »

Bir cevap yazın