UYDUKENTTE MUTLU SONA DOĞRU

  • sokerehber
  • 9 Kasım 2012
  • 0

 Kuşadası’nın kanayan yarası Uydukent Toplu Konut Kooperatifleri Birliği’nde mutlu sona doğru bir adım daha atıldı.

Kuşadası’nda 10 yıllık bir gecikmenin ardından son 3,5 yıl içerisinde yeniden yapılanan Uydukent’te bir yandan tamamlanan binalar sahiplerine teslim edilirken, bir yandan da belediye ile Uydukent arasında altyapı tesislerinin devir teslim töreni yapıldı.

Uydukent’te düzenlenen devir teslim törenine CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Hilal Dokuzcan, CHP Aydın İl Başkanı Barkan Kalınomuz, Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün, CHP Kuşadası ilçe Başkanı Mehmet Gürbilek, CHP Aydın Kadın Kolları İl Başkanı Saadet Kavasgil, CHP Kuşadası Kadın Kolları İlçe Başkanı Nimet Dede ve Türkiye’nin dört bir yanından il kadın kolu başkanları, yöneticileri ile uydukent yöneticileri ve uydukent üyeleri katıldı.

Altyapı tesisleri devir teslim töreninde konuşan Uydukent Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Yardımcısı Haydar Tanık, “CHP Yönetimi ve Belediye Başkanımız Sayın M. Esat Altungün

ile sosyal demokrat belediyecilik ilkesiyle meydanlarda Uydukent’in mağduriyetini gidereceğiz söylemi doğrultusunda Uydukent’i masaya yatırdık. Uydukent Yöneticileri ile Belediye Başkanımızın görüşmesi neticesinde, oluşan mutabakat neticesinde, Uydukent bir daha mahkeme kapılarına düşmesin diye konut yoğunluğunu azaltarak 4328 konuttan 2500 konuta düşürerek yola çıktık. Belediye Başkanımız, Uydukent’in her türlü sorununda hep destek olmuş ve olağanüstü katkı sağlamıştır. Bende sizlerin huzurunda buradan Belediye Başkanımız Sayın Esat Altungün’e Uydukent Yönetimim ve ortaklarımız adına sonsuz teşekkürler ediyor, teşekkürü fazlasıyla hak ettiğini düşünüyorum” dedi.

Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün ise Uydukent’in Kuşadası’nın kanayan yarası olduğunu ancak göreve geldikten sonra yaptıkları çalışmalarla Uydukent’i önce umuta sonra da üyeler için yuvaya dönüştürdüklerini söyledi. Uydukent’in temelinin 1996 yılında dönemin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal tarafından atıldığına dikkati çeken Başkan Altungün, ” 4328 gibi Kuşadası için abartılı bir konut sayısıyla başlayan çalışma sonucu yıllarca mahkeme kapılarında uğraşıldı. Bu yetmezmiş gibi 1999 yılından itibaren 10 yıl boyunca Uydukent’te hayat durdu ve tek bir çivi dahi çakılmadı. Kuşadalılar iyi hatırlar, o dönemde belediye Genelkurmay’dan burayı bombayla yıkmak için dinamit bile istedi. O günkü dinamitleme anlayışından bugüne geldik. Göreve geldiğimizde önce hukuki sorunları çözdük, ardından belediye meclis kararıyla gerçek ihtiyaç sahiplerini belirleyip, konut sayısı gerçek rakamına ulaştı. Ev sahibi olma hayali kuranların mağdur olmaması için tüm gücümüzü ortaya koyduk ve kanayan yara olan, kangren olan Uydukent’e hayat verdik ” diye konuştu.

Devir teslim töreninde konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın da, toplu konutun önemine değinerek, “Sevgili

arkadaşlar bugün 8 kasım ve saatimiz 14.30’u gösteriyor. Bugun burada bir sosyal demokrat belediyenin yerel ve ortak ihtiyaçları karşılama konusunda bir sorunu çözme konusunda burada attığı önemli bir adımı hep beraber paylaşıyoruz. Uydukent’in alt yapı tesislerinin devir teslim törenini yapıyoruz. Hiç şüphe yok ki bu tören bunun sonrasında umarım genel başkanımızla gerçekleştireceğimiz anahtar teslimi törenleri ile buradaki yurttaşlarımızı evlerine kavuşacak. Kuşadası da önemli bir sosyal demokrat belediye olarak tarihteki yerini alacak. Arkadaşlar bugün biz sizle bu toplantıyı yaparken eş zamanlı olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde de büyük şehir belediyesi kanunu görüşülüyor ve bu kanunu Aydın’a, Kuşadası’na önemli etkileri olacak. Ne yapıyorlar biliyor musunuz ? Aydın’da il özel idaresini kapatıyorlar yani artık Aydının il genel meclis üyesi kalmayacak” diye konuştu.

Konuşmaların ardından, Uydukent yönetimi ile Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün tarafından Uydukent’in altyapı tesislerini devir teslimi imzalandı. Ardından, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Hilal Dokucan tarafından başarılı çalışmalarından dolayı Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün ile CHP Kuşadası ilçe Başkanı Mehmet Gürbilek’e plaket verildi. –

Geri «
İleri »

Bir cevap yazın