• Anasayfa
  • >
  • Manşet
  • >
  • Yaylaköy’de 1 Dönümlük Alan Tülüşah İçin Ayrıldı

Yaylaköy’de 1 Dönümlük Alan Tülüşah İçin Ayrıldı

  • sokerehber
  • 13 Haziran 2018
  • Yorumlar Kapalı

Ekodosd Açıklaması;

TÜLÜŞAH VADİSİNİN SARIŞINLARI AÇTI
Adını Samson Dağları’nın antik adı Mykale’den alan Kuşadası Tülüşahı (Rhaponticoides mykalea ) isimli endemik bitkinin en önemli yaşam alanı olan Yaylaköy Tülüşah Vadisinde incelemeler yapıldı.

İncelemelere Aydın Vali Yardımcısı Dr. Ömer Faruk GÜNAY, Kuşadası Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ayşe ŞERİFOĞLU, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, 4. Bölge Müdürlüğü Aydın Şube Müdürü Özcan MERSİN, DKMP Mühendisi İstemihan KAHRAMAN, ADÜ Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Yelda EMEK, Yaylaköy Muhtarı Cafer ÇİFTÇİ, EKODOSD Başkanı Bahattin SÜRÜCÜ, öğrenciler ve Yaylaköy halkı katıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, DKMP Genel Müdürlüğü stratejik hedeflerinden biri olan, Türkiye yaban hayatında nesli tehlike altında olan türlerin korunması amacıyla yapılan Türk Koruma Eylem planı kapsamında yer alan Kuşadası Tülüşahı, paydaş kurumların işbirliğiyle, ADÜ Biyoloji Bölümünün koordinatörlüğünde, 2018 – 2022 yılları arasında beş yıllık süreyi kapsayan koruma çalışmaları yapılacak.

Yaylaköy’de Tülüşahın bulunmuş olduğu alanda, Kuşadası Belediyesi tarafından, 1 dönümlük arazinin türün korunması ve bilimsel çalışmaların yürütülmesi amacıyla Deneme Parseli olarak çitle çevrildi.
IUCN tehlike kategorisinde “CR” (Kritik Tehlikede) olarak değerlendirilen Kuşadası Tülüşahı’nın korunması ve gelecek nesillere ulaştırılması için, Vali Yardımcısı Ömer Faruk GÜNAY “ Bu önemli bitkinin korunması için çok güzel bir işbirliği oluştu.

Devletin kurumları, Kuşadası Belediyesi, ADÜ Biyoloji Bölümü, Yaylaköy Muhtarlığı, Öğrenciler, EKODOSD ve Yaylaköy halkı bir araya gelerek bu nadir bitkiyi gelecek nesillere ulaştırılması için çaba gösteriyorlar. Eylem planıyla bir kitap hazırlandı. Bitkinin yok olmaması için elbirliğiyle bu grupla çalışma yapılacak. Sırada Çan Çiçeği ve Aydın Ölmez Çiçeği gibi türler var.

Küçük öğrencilerin Tülüşah resim yarışmaları yapması, diğer öğrencilerin Tübitak projesi yapmalarından çok mutlu oldum. Bu bölgede endemik pekçok türümüz var. Gelip görmek isteyenler için, belki ömürlerinde bir daha göremeyecekleri bu çiçeklerle bir fotoğraf çektirmek için güzel bir fırsattır. Gelsinler bu nadir endemik türleri yerinde görsünler.” Dedi.

EKODOSD’un doğa ve çevre koruma çalışmalarıyla ilgili protokol yaptığı Makbule Hasan UÇAR Anadolu Lisesi öğrencileri Yaren GÜLEÇKAL ve Mehtap KARAGÖZ tarafından, hazırladıkları Kuşadası Tülüşahını Koruyalım TÜBİTAK Projesinin sunumunu yaptılar.

Yaylaköy İlköğretim Okulu 1. Sınıf öğrencisi Melina YIKILMAZ, Kuşadası Belediyesi ve EKODOSD işbirliğiyle yapılan Tülüşah resim yarışmasında 1. Olduğu resmi anlatarak, Tülüşahları çok sevdiğini, çünkü onlarında kendisi gibi sarışın olduğunu söyledi.

ADÜ Biyoloji Bölümünde öğretim üyesi olan Dr. Yelda EMEK; Tülüşahların kendisinin doktora tezi olduğunu ve Deneme Parselinde Doç. Dr. Özkan EREN’in ekibinde çalışacağını söyledi.
Kuşadası Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ayşe ŞERİFOĞLU, Tülüşahların hem korunması, hem de tanıtılması için belediye olarak her türlü çabayı gösterdiklerini, bitkinin etrafını koruma çitiyle çevirdiklerini, Kadın Kooperatifiyle birlikte üzerinde Tülüşahın olduğu hediyelik eşyalardan üretilerek tanıtımlarda kullanılacağını belirtti. Ayrıca Kuşadası Belediyesi tarafından PTT Bölge Müdürlüğüyle yapılan protokolle, ilk kez bir bitkinin posta pulu bastırıldı.

Kuşadası Tülüşahının, özellikle turizm sezonuna denk gelen Haziran ve Temmuz aylarında çiçeklenmesi, gelecekte yerli-yabancı ziyaretçi sayısının da çok olmasını sağlayacaktır. Gerek Tülüşah gibi nadir bitkiler, gerekse anıt ağaçlar gibi Kuşadası’nın doğal zenginlikleri, Botanik Turizminin gelişmesine yol açacaktır. Kuşadası Belediyesi’nin Yaylaköy’de yapacağı tanıtım panoları ve yöre insanlarının satış stantları düzenlemeleriyle, yöre insanlarının da Tülüşah sayesinde kazanımlar elde edeceği beklenmektedir. Her yıl Yaylaköy’de Tülüşah Festivalinin yapılması düşünülmektedir.

Kuşadası tarihinde ilk kez bir bitkiye, bu kadar paydaşın işbirliğiyle ilgi gösterilmiş, farkındalık oluşturulmuş ve korunması için Tür Koruma Eylem Planına alınmıştır.

Geri «
İleri »