Rehber Köpekler Görme Engellilerin Hayatını Değiştiriyor

  • sokerehber
  • 28 Nisan 2017
  • 0

Sekizinci sezonun 14’üncü Fark Yaratan’ı, görme engelli bireylerin daha bağımsız ve sosyal bir hayat sürdürmeleri amacıyla rehber köpek uygulamasını hayata geçiren Rehber Köpekler Derneği oldu.

Görme engelli bireylerin kendilerine güvenlerini artırarak daha özgür hareket etmelerine yardımcı olmayı hedefleyen Rehber Köpekler Derneği, görme engelli iki kadın, Avukat Nurdeniz Tuncer ve İngiltere Büyükelçisi’nin eşi Maggie Moore tarafından 2014 yılında kuruldu. Dernek, görme engellilerin hayatlarını bağımsızca sürdürebilmelerini sağlayan bir modeli Türkiye’ye uyarladı.

Rehber Köpekler Derneği, görme engelli bireyler ile rehber köpeklerin birbirlerine ve çevreye adaptasyonlarını sağlamak, görme engelli bireyleri hukuki prosedürler konusunda desteklemek ve toplumdaki diğer bireylerde farkındalık yaratmak için çalışıyor.

Rehber köpeklere üç aşamalı eğitim

Rehber köpeklerin eğitimi üç aşamadan oluşuyor. Rehber köpek olmaya uygun türlerden seçilen yavruların gönüllü ailelere teslim edilmesiyle başlayan eğitim, 1-1 buçuk yıl süreyle gönüllü ailelerin kontrolündeki temel eğitimle devam ediyor. Rehber köpek adayları, aile yanındaki sürecin ardından Türkiye’nin ilk rehber köpek ve hareketlilik eğitmeni ile bir yıl süren bir özel eğitim programına alınıyor. Eğitimlerini başarıyla tamamlayan köpekler, Derneğe rehber köpek talebinde bulunan görme engelli bireylerle eşleştiriliyor.

Rehber köpek sayısının artması için gönüllü ailelere ve köpeklerin bakım ve eğitim masraflarını karşılayacak destekçilere ihtiyaç duyuluyor. Gönüllülük ve bağış ile ilgili detaylı bilgilere derneğin internet sitesinden (rehberkopeklerdernegi.org) erişilebiliyor.

Görme engelli bireyler için daha sosyal ve erişebilir bir dünya hayaliyle yola çıkan Rehber Köpekler Derneği’nin fark yaratan hikâyesini 28 Nisan 2017 tarihinden itibaren www.farkyaratanlar.org ve www.sabancivakfi.org internet sitelerinin yanı sıra Facebook, Twitter ve Youtube’dan izleyebilirsiniz.

Fark Yaratanlar Hakkında:

Sabancı Vakfı’nın toplumsal gelişme için hayata geçirdiği Fark Yaratanlar programı 2009 yılında başladı. Başladığı günden bu yana programa 2.000’i aşkın kişi ve kurum aday gösterildi. Danışma Kurulu’nun seçtiği 159 “Fark Yaratan” kişi ve kurumun ilham veren hikâyelerinin videoları çekildi, internette ve sosyal medyada yayınlandı. Fark Yaratan videoları, Türkiye ve yurtdışında 13 buçuk milyon izlenme rakamına ulaştı.

Geri «
İleri »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir