MİLASIN ALTINDA YATAN TARİH

  • sokerehber
  • 1 Kasım 2012
  • 0

Milas’a bağlı Beçin beldesinde belediyesi tarafından Cumhuriyet Mahallesi Kepez mevkisinde Milas Müze Müdürlüğü nezaretinde sürdürülen kanalizasyon çalışmaları sırasında tarihi kalıntılara rastlandı. Bunun üzerine kanalizasyon çalışması durduruldu. Milas Müze Müdürlüğü yetkilileri tarafından rastlanılan tarihi eseri kurtarma kazısı başlatıldı.

Milas Müze Müdürü Sinan Özbey, gazetecilere yaptığı açıklamada, Beçin Belediyesi tarafından hazırlanan altyapı projesinin Anıtlar Kurulu’nda onaylandıktan sonra Milas Müze Müdürlüğü denetiminde çalışmalara başlandığını söyledi.

Bölgenin 3. derece arkeolojik sit alanında olması nedeniyle kazı çalışmaları için personel görevlendirdiklerini belirten Özbey, “Çalışmaların bir kısmında mezar yapısına rastlandı. Bunun üzerine emniyet yetkililerince gerekli güvenlik tedbirleri alındı” dedi.

Çalışmalar sırasında tek gömütlü Geç Roma dönemine ait bir mezar ortaya çıktığını bildiren Özbey “Kurtarma kazılarına bu sabah başladık. Çalışmalarımız devam ediyor, belediyeden de ekip desteğini aldık” diye konuştu.

Beçin Belediye Başkanı Mehmet Balcı ise bölgede ikinci etap altyapı çalışmalarını sürdürdüklerini anlatarak, “Çalışmalarımız müze müdürlüğü yetkilileri nezaretinde devam ediyordu. Dün akşam tarihi mezarın köşesine rastlanıldı. Bilgi verdik ve kurtarma kazısı başlatıldı. Çalışmaların bugün tamamlanmasını bekliyoruz” dedi. 

Geri «
İleri »

Bir cevap yazın