MEME VE RAHİM KANSERİ SÖYLEŞİSİ

  • sokerehber
  • 23 Aralık 2012
  • 0

 Universal Kuşadası Hastanesi, Selçuk’ta faaliyet gösteren Sürekli Kadın Gelişim ve Eğitim Derneği (SEGEM) işbirliği ile “meme ve rahim kanserlerinin teşhis ve tedavi yöntemleri” konulu söyleşi düzenledi.

Selçuk Belediyesi Efes Tiyatro salonunda düzenlenen ve Universal Kuşadası Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Üzeyir Kalkan ve Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Barış Gürcü’nün konuşmacı olarak katıldığı söyleşide açılış konuşması yapan

Segem Başkanı Filiz Sengel, Universal Kuşadası Hastanesi ile yaptıkları işbirliğinden gurur duyduklarını,

2013 yılında da kadın ve çocuklara hitap eden sağlık söyleşilerine devam edileceğini söyledi.

Universal Kuşadası Hastanesi Direktörü Aytül Kaymakcı, meme ve rahim kanserinin erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilen hastalıklar olduğunu belirterek, kadınların sağlıkla ilgili konularda bilinçlenmesinin önemine dikkat çekti. Kaymakcı, Universal Hastaneler Grubu’nun halkımızın katılımına açık sağlık söyleşileriyle bilinçlendirme çalışmaları yaptığını, söyleşilerin önümüzdeki günlerde de Selçuk, Kuşadası ve Söke’de devam edeceğini söyledi.

Universal Kuşadası Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Üzeyir Kalkan, rahim ve rahim ağzı kanseri ile ilgili bilgi verdiği sunumunda “Bu kanserler önlenebilir hastalıklardır, yeter ki erken evrede yakalanabilsin. Bu da tabi ki düzenli jinekolojik muayeneler ve tarama testlerinin yapılması ile mümkündür” diye konuştu. Dr. Kalkan,

jinekolojik kanserlerin oluşma nedenlerini, ailede kanserli hasta öyküsünün olması, hiç doğum yapmamış olmak, cinsel yolla hastalıklar geçirmiş olmak, sigara kullanımı ve aşırı kilolu olmanın yanı sıra düzenli jinekolojik muayeneye gitmemiş olmak olarak sıraladı.

Genel Cerrahi Uzmanı ve Universal Kuşadası Hastanesi Medikal Direktörü Op.Dr. Barış Gürcü meme kanseri, meme kanserinin erken tanısı ve önemi ile tedavi yöntemleri hakkında detaylı bilgi aktarımında bulundu. Kadınların vücutlarını çok iyi tanıması ve vücutlarındaki değişiklikleri iyi takip etmesi gerektiğini söyleyen Gürcü, özellikle adet dönemlerinin son günlerinde kendi kendilerine memelerini muayene etmelerinin çok önemli olduğunu belirtti.

Kadın kanserleri hakkında yapılan söyleşinin son bölümünde katılımcılar interaktif bir şekilde söyleşiye katılırken, sunum sonunda Op. Dr. Üzeyir Kalkan ve Op.Dr. Barış Gürcü merak edilen soruları cevapladı. Söyleşinin sonunda tüm katılımcılara, meme kanseri ve rahim ağzı kanseri ile ilgili bilgilendirme broşürleri dağıtıldı.

Geri «
İleri »

Bir cevap yazın