AMERİKA’NIN FETHİ !

  • sokerehber
  • 20 Haziran 2012
  • 0

Türk işadamlarından ABD çıkarması19.06.2012NEW YORK – Türk İşadamları, kriz sonrası fırsatları değerlendirmek için ABD’ye çıkarma yaptı. EGAFED Başkanı Efkan CEYLAN ve TÜGİAD YİK Başkanı Hazim Sesli’nin önderliğinde ,70 kişilik işadamı grubunun ilk durağı New York oldu.

Ege-Akdeniz Bölgesi Genç İşadamları Dernekleri Federasyonu (EGAFED) üyelerini ilk olarak dünyanın en önemli fuarlarından olan ‘International Franchise Expo’ fuarına götürdü. Eğitim, gıda, sağlık, kişisel bakım ürünleri alanında dünyanın sayılı zincirlerinin yer aldığı fuarda EGAFED üyeleri hem uluslar arası zincirleri tanıma hem de tüketim ve hizmet sektörlerindeki en son gelişmeleri görme fırsatı buldu. Türk işadamları, ilgilerini çeken zincir şirketlerin yöneticileriyle birebir görüşmeler yaptı.

EGAFED Başkanı Efkan Ceylan, Türkiye-ABD dış ticaret hacminin son yıllarda 17 milyar dolara ulaştığını, ancak bunun gerçek potansiyelin çok altında bir rakam olduğunu söyledi. İki ülke ticareti arasında Türkiye aleyhine bir dengesizlik olduğuna dikkat çeken Ceylan, Ege ve Akdeniz Bölgesi genç işadamları olarak, ABD’deki fırsatları tanımak ve iki ülke arasındaki ticareti geliştirmek için harekete geçtiklerini anlattı.

2008 küresel krizinden sonra tüm dünyada yeni bir dönem yaşandığını anımsatan Ceylan, “Türkiye’nin gerek dünyada gerekse bölgesindeki ağırlığı hızla artıyor. Bizler bu süreçte daha fazla ABD’li yatırımcıyı Türkiye’de görmek istiyoruz” dedi.

“DİNAMİK PARTNER BİZİZ”

Türk işadamları olarak da ABD pazarında olmak istediklerinin altını çizen Ceylan, “Zaten herkes Amerika’da olmak istiyor, neden Türkleri tercih etsinler” sorumuza şöyle yanıt verdi:

“Küresel kriz, Amerikalı işadamlarının bakış açısını çok değiştirdi. Artık ince eleyip sık dokumak yerine kendilerini kurtarmak için daha dinamik partnerler arıyorlar. İşte biz de Türk işadamının dinamizmini tanıtmak ve her türlü ortaklığa açık olduğumuzu göstermek için buraya geldik” dedi.

DÜNYA MARKASI OLMAK İSTEYEN GELSİN!

EFAGED üyeleri New York’ta Türk-Amerikan İş İyileştirme ve Geliştirme Derneği (TABİD) yönetimiyle de bir araya geldi. TABİD Başkanı Gökhan ÖZKÖK Amerika’da 300 bine yakın Türk yaşadığını vurgularken, sadece kendilerine üye olan işadamı sayısının da bini aştığına dikkat çekti.

Türkiye’nin Amerika ile işbirliğinin olması gereken yerin çok uzağında olduğunu belirten Özkök, Türk işadamlarının üç nedenle Amerika ile ticaret yapması gerektiğini anlattı.. “Dünyada marka olabilmenin yolu Amerika’dan geçer. Eğer firmanızın global bir marka olma idealiniz varsa burada yer almalısınız. Çin ile rekabet etmek istiyorsanız yine burada olmalısınız” dedi.

Özkök, üçüncü neden olarak da firmaların pazar çeşitliliği için Amerika’da bulunmaları gerektiğinin altını çizdi. “Global marka olmayabilirsiniz.Örneğin Avrupa’da Belçika’ya ihracat yapıyor olabilirsiniz. Ama unutmayın ki ABD 50 eyalet. Tümüne bir şey satmak sizi korkutuyorsa bile, tek bir eyaletini bir Avrupa ülkesi gibi düşünebilirsiniz. Bu nedenle küçük-büyük demeden hepiniz Amerika’ya gelmelisiniz” dedi.

Amerika gezisine Söke’den de 10 işadamı katıldı.

Geri «
İleri »

Bir cevap yazın