AYDINDA BÜYÜK OPERASYON

  • sokerehber
  • 8 Ocak 2013
  • 0

Aydın’ın Kuşadası İlçesi’nde polisin düzenlediği operasyonda, organize suç örgütü kurdukları iddia edilen 15 kişi gözaltına alındı. Olayla ilgili bir kişinin arandığı bildirildi. Gözaltına alınanlar arasında bir turizm acentası sahibi ve çalışanları, Söke’deki bir banka müdürü ile iki banka görevlisinin olduğu bildirildi. Gözaltına alınan şüphelilerin kendi belgelerinde lüks ticari yatları özel yat gibi gösterip, rafineri çıkışından daha pahalı mazot sattıkları, ayrıca tekneleri daha uzun süre kalmaya ikna ederek fahiş fiyatla kumanya sağladıkları belirlendi.

Aydın Emniyeti Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve Kuşadası İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan istihbarat çalışması sonunda, Kuşadası İlçesi’nde faaliyet gösteren bir turizm şirketinin lüks ticari yatları sahte evraklarla özel yat gibi gösterip, rafineriden vergisiz aldıkları mazotu daha pahalıya satarak haksız kazanç elde ettikleri tespit edildi. Yaklaşık bir yıl boyunca teknik ve fiziksel olarak takip edilen B.D.’ye ait şirketin, aralarında Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz’in dünyaca ünlü lüks yatı ‘Prince Abdülaziz’in de olduğu lüks yatlara, olması gerekenden daha yüksek fiyatla mazot sattıkları belirlendi. Yat sahipleri veya mürettebatının ise yapılan yasadışı işlemlerden bilgilerinin olmadığı anlaşıldı. Bir yıllık sürede yaklaşık 3 milyon litre mazotu bu yöntemle yatlara sattıkları saptandı.

Dün akşam saatlerinde operasyon için düğmeye basan ekipler, şirket sahibi B.D., firma çalışanları F.Y. (35), H.A.A. (42), M.D. (37), E.Ş. (34), R.C.Ş. (32), S.D. (47), S.B. (30), E.B. (33), H.E. (33), E.S. (30) ve O.Ö. (35), ayrıca kendilerine yardımcı olan Söke’deki bir banka müdürü Z.Ö. (42) ve banka çalışanları S.K. (37) ile Y.T.’yi (33) gözaltına aldı. Gözaltına alınan 15 kişinin Kuşadası İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde sorgulandığı öğrenildi.

KRAL ABDULLAH BİN ABDÜLAZİZ’DEN 350 BİN EURO KAZANÇ

Çıkar amaçlı suç örgütü kurmakla suçlanan şüphelilerin, ticari yatların bütün işlemlerini yaptıkları için Türkiye’de daha fazla süre kalmaya ikna ettikleri bu sırada başta mazot ve kumanya olmak üzere malzeme temini yaptığı kaydedildi. Ticari yatlara tanınan vergisiz mazot imkanından yararlanan firma yetkililerinin, mazotu daha yüksek fiyata yatlara sattıkları belirlendi. Geçen yaz, Türkiye’ye gelen Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz’in dünyaca ünlü lüks yatı ‘Prince Abdülaziz’e de yakıt sağlayan şüphelilerin, yatın kaldığı süre içerisinde ihtiyacı olan yakıt, kumanya ve malzemeleri temin ederek 350 bin Euro kazanç elde ettikleri tespit edildi.

Yapılan satışların tutarının bir bölümünün, Yunanistan’da yaşayan bir Yunan vatandaşının Söke’de açtırdığı hesaba yatırtıldığı, daha sonra firma yetkililerinin şubeye giderek hesaptaki parayı çektikleri, bu sayede vergi ödemek zorunda kalmadıkları belirlenirken, banka müdürü ve çalışanlarının buna yardımcı oldukları tespit edildi. Sorguları süren şüpheliler hakkında, çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, vergi kaçakçılığı, akaryakıt kaçakçılığı, resmi belgede sahtecilik, nitelikli dolandırıcılık, tehdit, hakaret ve kasten yaralama suçlarından işlem yapılacağı öğrenildi.

Geri «
İleri »

Bir cevap yazın