Aydın’da Siyasi Dengeler Değişiyor mu?

  • sokerehber
  • 16 Kasım 2018
  • Yorumlar Kapalı

Turgut Türkoğlu’nun yeni yazısı

Geçtiğimiz günlerde uzun çarşı da yürürken bir üniversite öğrencisi kız yolumu kesti. Nazik bir üslupla “ Amca bir anket yapabilir miyiz” dedi. Ben de firma kartına baktım, Bufer firmasının bir anketörüydü.

Bu firma Büyükşehir’le çalışan bir firma olarak bilinir. Söke‘de kimi belediye başkanı olarak görmek istersiniz diye soruyordu. Ama belli ki birinin adının öne çıkması istenmişti ondan. CHP’den Levent Tuncel ve Erkan Polat vardı sadece, Ak parti den ilginçtir Metin Yavuz, Mhp den Yusuf Kiremit ve İyi partiden Şule Tuntaş isimleri sorgulanıyordu.

Ben de kendisine Chp’den Erkan Polat’ın adaylık başvurusu yapmadığını nasıl olup da ankete dahil edildiğini sordum. Efkan Ceylan ve mevcut başkanın resmi başvuruları olduğunu belirttiğimde, ısrarla Erkan beyin adını telaffuz ettiğini gördüm. Bende ısrarla CHP ve Efkan Ceylan ismini yazdırıp,” Patronlarına selam söyle böyle anketler le siyasi oyunlar oynamasınlar” diye uyardım. Kızcağız telefon numaramı yazıp kızara bozara yanımdan uzaklaştı.

Kuş kadar beyinleriyle siyasete yön vermeye çalışanlara önerim, oturup kalkıp son seçim sonuçlarına bir baksınlar. Son anketi halk 24 haziran seçimlerinde yaptı. Sonuçlarını bir kez daha paylaşalım da unutanlar baksın.

CHP : 248.000

AK PARTİ : 238.000

İYİ PARTİ : 108.000

HDP : 68.500

MHP : 60.000

Bu sonuçlar ışığında her türlü tablonun gerçekleşme ihtimali varken, Didim’de Mümin Kamacı ve Kuşadası’nda Esat Altungün gibi iki önemli ismi kaybeden Chp’nin bu denklemleri nasıl çözeceği bilinmemektedir. 2014 de yakalanan rüzgar bu kez batıdan esmemektedir. Bu batı rüzgarı nereye yönelirse seçim onun olur. Bu böyle biline. Batıdaki 6 ilçede CHP’nin oy oranları % 42 lerdedir.  Merkez ilçe % 22 oy verirken, Doğu daki 11 ilçe % 36 larda kalmaktadır. Örgütler bu durumdan oldukça rahatsız iken tabanın aklıyla oynamaya çalışmak siyasi intihardır. Chp gibi taban örgütlenmesi köklü partilerde “süt oğlanlarıyla” siyaset yapmaya kalkışırsanız durum kritikleşir.

Yatırımlar konusunda ise sıkıntı daha büyüktür. Merkez ilçe 380 milyon tl yatırım alırken, Kuşadası 240 milyon, Didim ve Söke 90 milyon yatırım alıyorsa sıkıntı katlanıyor demektir. Söke ye yapılan bu yatırımın 50 milyonluk kısmı ise 3 beldeye yapılan alt yapı yatırımıdır. Oysa sadece Söke kent merkezinde 30.000 su abonesi yılda 1.000 tl su parası ödediğinde 5 yılın sonunda 150 milyon tl su bedeli tahsilatı yapar. Kentin vergi gelirlerinden almış olduğunuz % 6 lık pay bu hesaplara dahil değildir. Bu nedenle herkes hesabını kitabını doğru yapmalı, değerlendirmeler bu minval üzerine oturmalıdır. Yoksa dengeler değişir, Burası SÖKE,

Saygılarımla. 15.11.2018

Turgut Türkoğlu

Geri «
İleri »