AYDINDA YIKIM BAŞLADI

  • sokerehber
  • 5 Ekim 2012
  • 0

 KENTSEL DÖNÜŞÜM KAPSAMINDA AYDIN’DA ÜÇ KAMU BİNASININ YIKIMINA BAŞLANDI 

– MERAKLI GÖZLERİN TEHLİKEYE ALDIRIŞ ETMEDEN İZLEDİĞİ YIKIM ORTALIĞI TOZU DUMANA KATTI 

– AYDIN’DAKİ BELEDİYELER KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN PROJELERİNİ TAMAMLAYAMADITürkiye’de kentsel dönüşümün ilk etabında 33 ilde yıkılacak 150 kamu binası arasında Aydın’da bulunan üç kamu binasının yıkımına başlandı. Meraklı gözlerin tehlikeye aldırış etmeden izlediği yıkım ortalığı tozu dumana kattı. 
Türkiye genelinde 6.5 milyon riskli konutun yıkılacağı kentsel dönüşümde ilk adım, Başbakan Erdoğan ile Bakan Bayraktar’ın katıldığı törenle atılmasıyla Aydın’da üç ayrı kamu binasının yıkımının startı verildi. 2006 yılında yapılan depreme dayanıklılık testinde çürük çıkan Aydın Kadın Doğum ve Çocuk hastanesi eski binası ve 1992 yılında yapılan İncirliova Jandarma Karakolu ve lojmanları ise 2007 yılında duvarlarında çatlakların oluşması ve yapılan testlerde depreme dayanıksız raporu verilmesi üzerine boşaltılmıştı.

Aydın merkezde bulunan eski doğumevinde yakım için çevre güvenliği alınırken, yıkım öncesi Vali Yardımcısı Celal Ulusoy, yıkılacak binalarla ilgili bilgi verdi. Bugünün tarihi bir gün olduğuna işaret eden Vali Yardımcısı Celal Ulusoy, yapılan çalışmaların ileride yapılacak çalışmalara hazırlık bakımından önemli olduğunu söyledi. Türkiye genelinde 33 ilde 150 kamu binasının yıkımına başlandığını belirten Ulusoy, “Ülke genelinde çok geniş bir çalışma yapılıyor. Özellikle 1. derece afet riski altında bulunan yerleşim yerlerinde risk taşıyan binalar ve resmi dairelerin yıkımı bu çalışmanın içerinde yer alıyor. Yıkımların ardından bu alanlarda yeni yaşam ve konut alanlarının tespiti yapılacak. İl Özel İdareler, belediyeler ve kamu kuruluşları tüm işlemlerde sorumludur. Aslında sorumluluk hepimize ait. Bu çalışmalara herkesin yardımcı olması gerekiyor. Amacımız daha yaşanabilir bir kent oluşturmak. Risk altında yaşayan bütün unsurları daha güvenli alanlara taşımak” dedi.

“BELEDİYELER KENTSEL DÖNÜŞÜME HAZIR DEĞİL”

Kentsel Dönüşüm programı kapsamında Türkiye genelinde ilk etapta 150 kamu binasının yıkılacağını anımsatan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahaddin Varan da, bu binalardan üçünün Aydın’da bulunduğunu söyledi. Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nin eski binası, İncirliova Jandarma Karakolu ve karakola ait lojmanının yıkımlarına bugün itibariyle başlandığını açıklayan Varan, “Türkiye’deki dönüşümün başlangıcı olan 5 Ekim bir başlangıçtır. İlimizde belediyelerle yapmış olduğumuz yazışmalar neticesinde dönüşüme yönelik henüz bir proje oluşturulmadığını gördük. Bunlar oluştuğu zaman ilimizde de kentsel dönüşüm başlayacaktır. Daha güvenli bir ortamda yaşamak için kentsel dönüşüm şart. Bakanlığımız bu işin peşini bırakmayacak. Bu projenin Türkiye’nin gelişimine önemli katlı sağlayacak bir çalışma olduğuna inanıyoruz. Afet riski altındaki binalar peyderpey tespit edilecek ve gerekli görülen binalar yıkılacak” şeklinde konuştu.

‘TEHLİKEYİ ALDIRIŞ ETMEDİLER’

Aydın Devlet Hastanesi’nin yanında bulunan yıkılacak eski doğumevinde çevre sakinlerinin çıkacak tozdan rahatsız olmaması için önce binaya tazyikli su sıkıldı. Ardından iş makinelerinin yıkıma başlaması üzerine etraftan gürültüyü ve havaya kalkan tozu gören meraklı vatandaşlar yıkım alanına akın ettiler. Alınan tüm güvenlik önlemleri ve uyarılara rağmen yıkım alanına yaklaşan onlarca vatandaş tehlikeye aldırış bile etmeden meraklı gözlerle iş makinelerinin çalışmalarını izlediler.

Aydın’daki yıkımların çevre güvenliği açısından iş makineleriyle yapıldığı bildirildi.

Geri «
İleri »

Bir cevap yazın