AYDIN’DAKİ KANTİNLERDE MEYVE DÖNEMİ !

  • Alptekin Çınar
  • 12 Temmuz 2011
  • 0

Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hulisi Akşit, Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlıkları tarafından okul kantinlerinde yeni yapılan düzenlenmeyi desteklediklerini belirterek, okul kantinlerinde yerel ürünlerin satılmasının da teşvik edilmesini istedi. 
Her geçen gün artan sağlık sorunları ve bunların başında gelen obezitenin bu tür uygulamalarla önleneceğine inandığını kaydeden Aydın Esnaf Odaları Birliği Başkanı Hulisi Akşit, Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlıklarının kantinlerde hamburger, kola gibi ürünlerin satılmasını yasaklayıp ayran ve meyve zorunlu hale getirdiği yolundaki haberlerin sevindirici olduğunu söyledi. 
Ülkedeki yaklaşık 16 milyon öğrenciyi ilgilendiren bu uygulamanın 2011-2012 eğitim ve öğretim yılında yürürlüğe girecek olmasının olumlu bir gelişme olacağını kaydeden Hulusi Akşit, ulusal yayın yapan basın yayın organlarının haberlerine göre “Okullarda obeziteyi engellemek ve öğrencileri bilinçli beslenmeye teşvik etmek için, iki bakanlığın yapacağı ortak uygulama kapsamında, okul kantinlerindeki hamburger tipi fast food gıda, kolalı içecek, hazır meyve suları, enerji içecekleri, kızartma ve cips tipi ürünler öğrencilere satılmayacak. Bunun yerine süt, ayran, yoğurt, meyve satışı zorunlu hale gelecek. Satışlar kilo ile değil tane ile yapılacak. Zararlı gıda satan kantinin sözleşmesi feshedilecek. Böyle bir uygulamayı sonuna kadar destekleriz. Hatta Aydın için kantinlerde incir satışı bile zorunlu olmalıdır” dedi.

Geri «
İleri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir