Bafa Gölünü Bir de Terastan İzleyin

  • sokerehber
  • 6 Şubat 2018
  • Yorumlar Kapalı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü, Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatıyla, korunan alanlara yaptığı yatırımlarla bu alanlarda ziyaretçilerin huzur içinde vakit geçirmelerine yardımcı oluyor.

Bu maksatla korunan alanlarda gerekli çevre ve alan düzenlemeleri, sosyal donatılar, alt ve üst yapı tesisleri yapıyor ve vatandaşların hizmetine sunuyor. Yapılan yatırımlar neticesinde de korunan alanları ziyaret eden ziyaretçi sayısı her geçen gün artıyor ve vatandaşlar tabiatta daha çok zaman geçiriyor.

Bafa Gölü Tabiat Parkı da bu yatırımlardan nasibini alan yerler içerisinde zengin tabii ve kültürel kaynak değerleriyle ziyaretçilerini bekliyor.

Bafa Gölü Tabiat Parkı’nı ziyarete gelenler DKMP 4. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan seyir teraslarıyla gölü ve gölün her mevsim misafiri olan 261 kuş türünü gözlemleme imkanı buluyor. DKMP 4. Bölge Müdürlüğünce yapılan bilgilendirme panoları, yürüyüş parkuru ve oturma dinlenme mekânlarıyla Bafa Gölü Tabiat Parkı’nın Aydın ili Serçin Köyü tarafı artık yeni ziyaretçilerini ağırlamaya hazır. Serçin’de her yıl mart ayında yapılan yılan balığı şenliğinde pek çok tabiat sever Bafa Gölü’nü ziyaret ediyor.

Büyük Menderes Nehri’nin kış aylarında taşması sonucu Serçin Köyü sular altında kalmaktaydı. Bu nedenle köyde yaşayanlar taşkın dönemlerini gölün karşı kıyısında yüksek sayılabilecek Kışlak adı verilen yerleşimde geçirirlerdi. Köyün sular altında kalmasını önlemek ve hazine arazilerinin su baskınlarından korumak için DSİ tarafından toprak bir sedde yapıldı. Artık Serçinliler her mevsimi Bafa Gölü kıyısında bulunan yerleşimlerinde geçiriyorlar ve alanı ziyarete gelen misafirleri ağırlıyorlar.

Tabiat Parkı’na gelen yerli ve yabancı ziyaretçiler Bafa Gölü’nde suya girebilecekleri gibi tabiat yürüyüşü, foto safari, resim, manzara izleme, olta balıkçılığı, kampçılık, gözlem ve botanik turu etkinliklerini yılın her mevsiminde yapabilirler. Bu nedenle yöreyi ve yöre halkının örf ve adetlerini tanımak isteyen çok sayıda yerli ve yabancı eko-turiste Bafa Gölü Tabiat Parkı’nda rastlamak mümkün.

Geri «
İleri »