BİR CARETTA CARETTA DAHA ÖLDÜ

  • sokerehber
  • 5 Eylül 2011
  • 0

 Geçtiğimiz günlerde Kuşadalı balıkçıların ihbarlarıyla kurtarılan 2 Caretta caretta’dan sonra, bugün Davutlar sahilinde iribaş bir deniz kaplumbağası yaşamını yitirdi.

Kuşadalı avukat Ruhan BALCI tarafından, Davutlar tekne bağlama barınağı önünde kıyıda bir Carettanın olduğu ihbarını aldık.

Olay yerindeki görgü tanıkları tarafından, Carettanın gündüz saatlerinde denizde ağır hareketlerle yüzdüğü, akşam üstü ise kıyıya geldiği ve hareketsiz kaldığı bildirildi.

 

Carettaya yaptığımız kontrolde hiçbir yerinde yara izine rastlanmadığını, genç bir birey olduğunu ve etinin tazeliğinden bugün öldüğünü tespit ettik. Ağız içinde yaptığımız kontrolde kırılmış iri bir oltanın diline battığını gördük. Muhtemelen denizde avlanan balıkçıların oltalarına takıldığını düşünüyoruz. Balıkçılar tarafından misinanın kesildiğini ve serbest bırakıldığını, ancak ağzındaki büyük oltayla avlanamadığını, uzun süredir aç kalarak bitkin düşüp yaşamını yitirdiğini tahmin ediyoruz.

Denizde en çok Carettalarla karşılaşan kişiler balıkçılar olmaktadır. Oltaya takılan bu Caretta’nın misinası kesilip bırakılması yerine, tekneye alınarak haber verilseydi, muhtemelen bu genç birey şimdi yaşıyor olacaktı. Bu gibi durumlarda balıkçıların bilgili ve bilinçli olmaları çok önemlidir. Gerek balıkçıların, gerekse sahildeki vatandaşların bu gibi durumlarda EKODOSD derneğine, DKMP’lara, Sahil Güvenlik ve Jandarmaya haber vermeleri bu canlıların hayatının kurtulmasını sağlayacaktır.

Geri «
İleri »

Bir cevap yazın