BUYRUN KESTANELİ DONDURMAYA

  • sokerehber
  • 11 Temmuz 2011
  • 0

Aydın’da üretilen tarım ürünlerinin değerini artırmak ve tarım sektöründe faaliyet gösterenlerin hayatlarını kolaylaştırmak için çeşitli projeler üreten Nazilli ve Çevreleri Tarımsal Dayanışma Kooperatifi (Ör-Koop) kestane unu üretiminden sonra kestaneli dondurma üretti.
Ayını zamanda ( Mucit İşadamlari Platformu) MUTİAP Projeler Koordinatörü olan Örkoop Müdürü Mehmet Şimşek, bir süredir devam eden çalışmalar sonucu ürettikleri kestaneli dondurmanın, besleyici ve yiyen kişiye tok tutma özelliği olan bir ürün olduğunu belirterek, ürünün beğenildiğini söyledi. Aydın’ın kestane üretiminde Türkiye’de lider olduğunu ve yıllardır bu kestanelerin ilde işlenemediğini belirten Şimşek, “Geçtiğimiz yıl MUTİAP olarak kestane unu üretimi ile ilgili çalışma yaptık. Bu konuda başarılı olunca bu yıl da kestane unundan çeşitli mamuller üretmeye başladık. Yaşlı ve bebek besleme ürünlerinden sonra havaların ısınması ile yaptığımız kestane unundan üretilmiş dondurma da çok güzel oldu” dedi.
İlk denemeleri başarılı geçen kestaneli dondurmayı tadan Ör-Koop Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ertürk ve dondurmayı yiyen pek çok kişi ürünü beğendiklerini söylediler.

Geri «
İleri »

Bir cevap yazın