CARETTA CARETTALAR KUŞADASINI SEVDİ

  • sokerehber
  • 21 Temmuz 2011
  • 0

Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan Caretta Caretta cinsi deniz kaplumbağası, yaklaşık 10 yıl sonra Kuşadası sahiline yumurta bıraktı.
Kuşadası Davutlar Plajında bulunan Grand Belish Otel’in önünde karaya çıkan deniz kaplumbağası, kendi kazdığı yere 42 adet yumurta yerleştirdi. Yumurtaların korunması amacıyla, gündüz binlerce yerli ve yabancı tatilcinin denize girdiği kumsal, güvenlik şeridi ile korunma altına alındı.
Kuşadası Kaymakamı Mustafa Esen, konuyla ilişkin yaptığı açıklamada, Valilik tarafından desteklenen ve yönetilen çalışmalar sonucu, Kuşadası sahilinde, otel ve yazlıklardan denize deşarj olayının ortadan kalktığını, bunun sonucunda temiz deniz ve sahilin meyvesini aldıklarını belirterek, ”Uzun yıllar sonra Caretta Caretta cinsi bir kaplumbağa, Kuşadası Davutlar sahiline çıkarak 42 yumurta bıraktı. Çevre Bakanlığı yetkilileri ile Kuşadası Kaymakamlığımız bu yumurtaların korunması için tüm önlemleri aldı” dedi.
Yumurtaları koruma altına alan Kuşadası Milli Park yetkilileri, çevresi geçici olarak güvenlik şeridi ile çevrilen ve bir görevli tarafından gözlenen yumurtaların korunması amacıyla demir kafes yaptırılacağını bildirdi.
Yavrular ışığa yöneldiği için, deniz yerine karaya doğru hareket etmelerini önlemek üzere denize doğru oluk yapılacağını da belirten yetkililer, yavruların 45 gün sonra yumurtadan çıkacağını aktardı.

UZMANLAR İNCELEME YAPTI
Bu arada, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan Caretta Caretta cinsi deniz kaplumbağasının Kuşadası sahiline Kuşadası sahiline yumurta bırakmasının ardından Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği(EKODOSD) araştırma başlattı.
İncelemenin ardından açıklama yapan EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, “ Otellerin ve yapılaşmaların yoğun olduğu bir alana yuva yapan ve yumurtalarını bırakmaya başlayan carettayı izlemek için bölge sakinleri kıyıya akın edince bir karmaşa yaşanmış. Daha sonra olay yerine gelen Davutlar Belediyesi zabıta ekipleri tarafından meraklı kalabalık uzaklaştırılmaya çalışılmış. Normalde 70-100 arası yumurta bırakan caretta, kalabalıktan ve flaş ışıklarından rahatsız olduğu ve zabıta ekiplerince 40’a yakın yumurta yaparak, yuvayı kapattığı ve denize yönelerek kaybolduğu söylenmiştir. Olay EKODOSD derneğine ihbar edilince EKODOSD ekipleri ve Kuşadası doğa koruma ve Milli parklar Mühendisi Erdinç KUTSAL yuvanın olduğu yere gelerek, yuvayı koruma altına aldırmıştır. Carettanın kıyıya yuva yaptığı bilgisi bize geç ulaşınca, markalama yapamadık “ dedi.
Dün gece yuva yaparak yumurtalarını bırakan carettanın, 45-50 günlük kuluçkadan sonra Eylül ayının ilk haftalarında yavrularının yumurtadan çıkmasını beklediklerini kaydeden EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, şunları söyledi: “ Şu anda Kuşadası Kaymakamlığı, Davutlar Belediyesi, Kuşadası DKMP ve derneğmiz EKODOSD işbirliğiyle koruma bantları oluşturulmuş ve bölgedeki halkı bilgilendirmek için duyuru posterleri asılacaktır. Derneğimiz ve DKMP yuvayı sürekli gözetim altına alacaktır. Nesilleri tehlikede altında bulunan bu canlıların Kuşadası sahillerine yuva yapması bizleri çok sevindirmiştir. Kuşadası kıyı ekosistemi için çok büyük zenginlik olduğunu düşünüyoruz. Kuşadalı balıkçılarla yapmış olduğumuz bilgilendirme ağı sayesinde, 2 haftadır geceleri denizde 30’a yakın carettanın dolaştığı bilgisine ulaştık. Ayrıca Selçuk Belediyesi’nden gelen ihbarla 2 Carettanın Antik su kanalına girip çıktığı ihbarını aldık. Araştırmalarımız devam etmektedir. Bu konuda bölge sakinlerinin dikkatli olmasını, bu tür olaylarda kıyıya çıkan bu canlıların rahatsız edilmemesi ve yumurtalarını stressiz bir ortamda bırakmaları için duyarlılık gösterilmesini ve acilen EKODOSD derneği ve Kuşadası DKMP’lara haber verilmesini rica ediyoruz “

Geri «
İleri »

Bir cevap yazın