Çocuklar İçin Spor Neden Önemli?

  • sokerehber
  • 25 Haziran 2018
  • Yorumlar Kapalı

Söke Enfa Okulları Beden Eğitim Öğretmeni Mehmet Yeşilyayla Aileleri Bilgilendiriyor.

Çocukların sosyal becerilerini kazanmalarının en önemli yollarından biri spor aktiviteleridir. Spor yapan çocuklar yapmayanlara göre fiziksel, duygusal ve psikolojik açıdan daha avantajlı konuma gelebiliyor. Çocukların spor yapmalarının faydaları ile ilgili Söke Enfa Okulları Beden Eğitim Öğretmeni Mehmet Yeşilyayla ailelere önemli bilgiler verdi.

Yeşilyayla çocukların spor yapmalarının bir çok alanda onları öne çıkardığını belirterek sporun faydalarını şöyle sıralıyor;

Spor aktiviteleri çocuklara olayları farklı açılardan değerlendirebilme yeteneği kazandırıyor.

Çocuklar üzerinde giderek artan baskısı ile nesilleri tehlikeye atarken spor yapan çocuklarda obezite görülme oranı çok düşüyor.

Spor yapan çocukların motor becerilerinde büyük bir gelişim gözleniyor. Spor yapmayan yaşıtlarına göre daha erken fiziksel ve motor gelişim gösterebiliyorlar.

Spor sosyal becerilerde gelişim sağlar. Yani takım oyunlarında oynayan veya bir arada spor yapan çocuklar başkalarıyla çalışmayı ve işbirliğini daha kolay öğrenebiliyor. Bu da ileride dersleri ile ilgili grup çalışmalarında daha başarılı performans göstermelerinin önünü açıyor. Ayrıca spor sayesinde çocukların özgüven düzeylerinin arttığı araştırmalar sonunda ortaya konmuştur.

Spor çocukların sportmenlik ve centilmenlik duygularını güçlendirir. Bir oyunu kuralına göre oynamak ve oyun içerisinde hem takım arkadaşlarına hem de karşı takımdaki rakiplerine karşı geliştirdiği sportmence duygular, kaybetse bile centilmence yaklaşım sergilemesi çocuğun ileriki yaşamında toplumsal değerlere karşı saygılı bir insan olmasını sağlar.

Peki çocuğum hangi sporu yapmalı?

Ailelerin kendilerine en çok sorduğu sorunun “çocuğum hangi sporu yapmalı” olduğunu söyleyen Söke Enfa Okulları Beden Eğitim Öğretmeni Mehmet Yeşilyayla bu sorunun cevabının her çocuk için farklı olabileceğini belirtti. Yeşilyayla bu konuda ailelere şu tavsiyelerde bulunuyor;

Çocuğunuzun yapmaktan keyif aldığı spor dalı aileler için öncelikli olmalı. Severek yapılan her aktivite diğerlerine göre daha verimli sonuçlar alınmasını sağlayacaktır. Buna ek olarak farklı denemeler yapabilir ve çocuğunuzun hangi spor dallarında daha yetenekli ve istekli olduğunu anlayabilirsiniz. Ayrıca çocuğun yaşı ve zihinsel gelişmişliği de seçilecek spor dalı için önemli kriterlerdir. Bizler okulumuzda aileleri doğru alana yönlendirmek için gerekli çabaları gösteriyoruz. Ailelerimizin içi rahat olabilir.

Söke Enfa Okulları Kurucu Eğitimci Fatih Beyazoğlu da çocukların yaz okulundaki aktivitelerle kendilerini geliştirme şansını bulabileceğini ifade ederek tüm aileleri okuluna davet etti.

Geri «
İleri »