DELİLLERİN ŞİFRESİ

  • Alptekin Çınar
  • 13 Ağustos 2012
  • 0

Aydın Emniyet Müdürlüğü’nde görevli bir polis memuru, meslek hayatındaki izlenimleri ve gözlemlediği eksiklikleri meslektaşları için kitaplaştırdı. 

Aydın Emniyet Müdürlüğü bünyesinde görev yapan polis memuru Hakkı Su (36), 17 yıllık meslek hayatında öğrendiği bilgileri mesai saatleri dışında kaleme alarak meslektaşları için kılavuz olabileceğini düşündüğü “Delillerin Şifresi” adlı kitapta topladı. 1999 yılından bu yana Olay Yeri İnceleme konusunda eğitici olarak görev yapan Hakkı Su’nun, mesai saatleri dışında yaklaşık 4 aylık bir çalışma sonunda ortaya çıkardığı “Delillerin Şifresi” adlı kitap piyasaya çıktı. Su’nun kitabı özellikle buluntu ceset ve patlama olaylarında tüm adli kolluk görevlilerinin olay yerindeki davranış biçimleri inceliyor.

Gözlemlediği eksiklikleri girmek için mesai saatlerindeki zamanında izlenimlerini kaleme aldığını açıklayan 17 yıllık polis memuru Hakkı Su, özellikle olay yerine giden ilk ekibin davranış biçiminden bazı delillerin kaybolduğuna işaret etti. Kitabının bu noktada önemli bir eksikliği gidereceğini savunan Su, kitabıyla adli kolluk kuvvetlerine hitap etmeyi amaçladığını söyledi. 150 sayfalık kitapta buluntu ceset ve patlama olaylarındaki davranış biçimlerini ele alan Su, “Kanun ve yönetmelikler çerçevesinde tamamen profesyonel anlamda olayın çözümlenmesi amaçlı olarak ter döken tüm adli kolluk görevlilerine yol gösterici bir kitap hazırladım” diye konuştu.

Delillerin, gerçek suçluya ulaşmakta ve olayın çözümündeki önemine değinen Su, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bulgudan delile, delilden sanığa, sanıktan yargı süresince masumların sevinç gözyaşlarına ulaşmak için olay yerindeki ilk incelemeler çok önemli. Bu kitabın hazırlanışında desteğini esirgemeyen başta aileme, hocalarıma ve İl Emniyet Müdürümüz Ahmet Turan Temel’e teşekkür ederim”

Delillerin Şifresi” adlı kitabını uzun mesleki tecrübe ve 4 aylık bir emeğin sonucu olarak meslektaşlarına kazandırdığına değinen Hakkı Su, ilk olarak bin adet kitap basılan kitabının 1 ay sonra ikinci baskının yapılacağını sözlerine ekledi.

Geri «
İleri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir