FETÖ Söke Esnaf Yapılanması Davasında Tahliyeler Var

  • sokerehber
  • 20 Mart 2018
  • Yorumlar Kapalı

Aydın’da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) Söke’deki esnaf yapılanmasıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında 14’ü tutuklu 64 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Aydın 3. Ağır Ceza Mahkemesince, Gençlik Merkezi Fethi Sekin Duruşma Salonu’nda görülen duruşmaya sanıklar, sanık yakınları ve  taraf avukatları katıldı.

Tanıkların dinlendiği duruşmada O.Ç, Ankara’da askeri okulda okuduğu sırada davada tutuksuz yargılanan H.E’nin 3 haftada bir yanına geldiğini, Ankara’da bir evde buluştuklarını ve Kuran okuduklarını anlatarak “H.E. bana Söke’de lise okuduğum yıllarda esnaftan sorumlu kişi olduğunu söylemişti.” ifadelerini kullandı.

Tutuksuz sanık H.E. ise düzenli olarak Ankara’ya gitmediğini öne sürerek, “Bu kişiler üç kişilik bir sohbet grubuydu. Ankara’da bir evde buluştuk. O buluşmada Biz gelmek istemiyoruz, bizi bırakın.’ deyince bir daha gitmedim.” dedi.

Tanık İ.E. verdiği ifadesinde telefonuna ByLock’u tutuklu sanık M.Ö.’nün yüklediğini söyledi. Bunun üzerine konuyla ilgili savunma yapan sanık M.Ö. “Eşimle konuşan tanık, başka isimler vermek istemediği için ismimi verdiğini, ifadelerini geri çekeceğini, vicdanen kendini rahatsız hissettiğini söylemiş. Bunun doğru olup olmadığının tanığa sorulmasını talep ediyorum.” dedi. Bu sözlere tanık İ.E de  Başka isimler vermek istemediğimden ismini verdim demedim. Sadece ismini verdiğim için vicdanen rahatsızım dedim.” şeklinde cevap verdi.

Mahkeme Başkanı Mustafa Ümit de tanığa “Doğruyu söylediğin için mi vicdanen rahatsızsın? İşte bu örgütün yıllardır yaptığı bu. Arka planda olanları görmüyorsunuz. Bu yüzden kendinizi vicdanen rahatsız hissediyorsunuz.” ifadelerini kullandı.

Etkin pişmanlık hükümleri doğrultusunda ifade veren tutuklu sanık Ergün Soydaş ise örgütün şifreli haberleşme programı ByLock’u kullandığını, sohbetlere gidip geldiğini belirtti.

Sanık ve taraf avukatlarının savunmalarını tamamlamasının ardından mahkeme heyeti ara kararını açıkladı.

Sanıkların ve taraf avukatlarının savunma için ek süre taleplerini kabul eden mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan Ergün Soydaş, Erdoğan Küçükmotor, Selami Alkan ve Mehmet Çatar’ın tahliyesine karar verdi.

Haluk Kutlay: SÖKE KENDİ ÜRÜNLERİYLE MARKA ŞEHİR OLMA YOLUNDA

Geri «
İleri »