Gökyüzünün Efendilerine Kıymayın

  • sokerehber
  • 11 Ocak 2018
  • Yorumlar Kapalı

Ekodosd Açıklaması;

Doğal peyzajı, geçmiş uygarlıklardan kalan kültürel mirasları, endemik bitkileri ve doğaya canlılık getiren kuş türleriyle eşsiz güzellik sergileyen Bafa Gölü Tabiat Parkı, Türkiye’nin en güzel doğa alanlarından biridir. Doğayla barışık insanların yaşadığı Bafa Gölü kıyısındaki Serçin köyü yakınlarında bir araştırma yapıyorduk.

Göl kıyısında toprak set kenarındaki kanalda, yırtıcı kuşlardan biri olan Kızıl Şahin (Buteo rufinus) gördük. Yaklaştığımızda uçamadığını fark ettik.

Sol kanadını kaldıramadığından muhtemelen yaralı olduğunu düşündük.

Kısa bir kovalamacadan sonra, çaresizlik içinde kendini savunmaya çalışan Kızıl Şahini yakaladık. Yaptığımız kontrollerde kanadında bir yara olduğunu tespit ettik.

EKODOSD’a getirerek ilkyardım tedavisi uyguladık. Daha sonra kanadının kırık olabileceği şüphesiyle Orman ve Su İşleri Bakanlığı 4. Bölge Aydın Şube Müdürlüğü’ne kayıt yaptırıp, bir form alarak Adnan Menderes Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’ne götürdük. Kızıl Şahin, yapılan ön muayenesi sonucunda fakültenin Cerrahi Bölümüne sevk edildi.

Kanadında kırık olabilir şüphesiyle filmi çekildi.

Çekilen röntgen filminde 3 bölgede kırık olduğu tespit edildi.

Kanadında kırık haricinde, dokularda saçma tanelerinin olduğu görüldü. Kuşun ateşli bir silahla vurulduğu anlaşıldı. Kızıl Şahin uzmanlar tarafından tedavisi yapılarak rehabilitasyon bölümüne alınacak. İyileşmesi sağlandıktan sonra tekrar doğal yaşam alanına bırakılacak.

Kızıl Şahin kasti olarak bilinçsiz bir kişi tarafından ateşli bir silahla vurulmuştur. Doğada buna benzer olaylarla sık sık karşılaşmaktayız. Ne yazık ki cahil ve bilinçsiz kişilerce bu canlılar keyfi olarak vurulmaktadır. Halbuki yırtıcı kuşlar tarım zararlılarını yiyerek ekolojik dengeye önemli katkı yapmaktadır. Bu yırtıcıların çoğalması demek, tarım ilaçlarının daha az kullanılması demektir. Bu yüzden yırtıcı kuşlar mutlaka korunmalıdır. Yırtıcı kuşları hedef tahtası olarak gören kişiler uyarılmalı, bunları görenler mutlaka Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüklerine haber vermelidir.

Kızıl şahin (Buteo rufinus) mükemmel avlanma yeteneği olan yırtıcı bir kuş türüdür. Ekosistem içinde çok önemli bir yeri vardır. Genellikle fare, sürüngenler ve küçük memeli hayvanlarla beslenirler. Özellikle tarım zararlılarından olan farelerin nüfusunu kontrol altında tutması açısından, bu tür yırtıcıların korunması gerekir. Yaşam alanlarının bozulması, tarım ilaçları nedeniyle zehirlenmeler ve kasti olarak vurulmalar gibi tehditleri bulunmaktadır.

Kızıl Şahini aldığımız gün Serçin Köyü muhtarı Mustafa ÇAY tarafından yapılan ihbarla, hasta olan başka bir Şahini (Buteo buteo) teslim aldık.

Ancak şahin yol da öldü. Neden öldüğünün tespit edilmesi için ADÜ Veterinerlik Fakültesi Patoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serap Birincioğlu ile görüşülerek, şahine nekropsi yapılması sağlandı. Prof. Dr. Serap Birincioğlu “Kanadı kırık olan Kızıl Şahinin tedavisine başlandı. Kırıklar düzgün olduğundan muhtemelen iyileştiğinde uçabilecek. Ölen şahine nekropsi yapıldı. Şahinin çok zayıf olduğu görüldü. Nekropsi sırasında diğer iç organlarda bir bulguya rastlanmazken, bağırsaklarında çok yoğun parazitler görüldü. Bunlar 5-10 cm. büyüklüğünde olan Asgarit parazitlerdir. Bunların incelemelerine ayrıca mikroskobik olarak devam edilecek. Parazitoloji Ana Bilim Dalında da bu parazitlerin isimleri belirlenecek.” Dedi.
Veterinerlik Fakültesinin, hem kuşların tedavileri, hem de neden öldüklerinin saptanması için yapmış olduğu çalışmalar çok önemlidir. Yapılan çalışmalar doğadaki kuşlarla ilgili değişimlerin, gelişmelerin, yaşam alanlarındaki çevresel sorunların nedenleri konusunda yarar sağlayacaktır. Doğa Koruma Milli Parklar, Üniversite ve sivil toplum örgütlerinin işbirliği yapması, bu canlıların korunması ve yaralı olanlarının tedavileri konusunda önemli katkı sağlayacaktır.

Geri «
İleri »