HA GAYRET İNCİRCİM

  • sokerehber
  • 5 Mayıs 2012
  • 0

Facebook’tan Takip Etmek için Tıklayın

Twitter’den Takip Etmek için Tıklayın

– EGE KURU MEYVE MAMÜLLERİ İHRACAATÇILAR BİRLİĞİ BAŞKAN VEKİLİ MENAŞE GABAY; 

– “10 YIL ÖNCE 60 BİN TON İNCİR İHRAÇ EDERKEN, ŞİMDİ 35 BİN TON İNCİR İHRAÇ EDİYORUZ” Aydın’da bölge incir üreticisi ve incir tüccarları ile bir araya gelen Ege Kuru Meyve Mamulleri İhracatçılar Birliği, incir ihracatındaki gerilemeyi masaya yatırdı. 

İncir üreticilerinden ve tüccarlardan kaliteli incir için özen ve itina isteyen Ege Kuru Meyve Mamulleri İhracatçılar Birliği Başkan Vekili Menaşe Gabay, incir ihracatının geçmiş yılları yakalaması gerektiğini söyledi. 10 yıl önce yılda 60 Bin incir ihracatı yapıldığını dikkat çeken Gabay, şimdi incir ihracatının 33-35 Bin tonlara kadar gerilediğini vurguladı. 

İzmir ve Aydın’daki incir üreticileri ve incir tüccarları ile sezon öncesi Aydın Ticaret Borsası Salonunda bir araya gelen Ege Kuru Meyve Mamulleri İhracatçılar Birliği, Aydın Ticaret Borsası ve Aydın, İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlükleri incir ihracatını tekrar eski günlerine geri döndürebilmek için incir ihracatını ele aldılar.

Toplantıda incir ihracatıyla ilgili ihracatçılar birliği tarafından çeşitli istatistiki bilgiler verildi. Kaliteli incir üretimi için yapılan çalışmalar hakkında da bilgiler verilen toplantı sonunda konuşan Aydın’ın en önemli incir ihracatçılarından olan Ege Kuru Meyve Mamulleri İhracatçılar Birliği Başkanvekili Menaşe Gabay, üreticilere ve tüccarlara sitem etti. 10 senedir gerek Özel İdareler, gerek borsa gerek ise ihracatçılar birliği olarak kuru incire desteklemeye çalıştıklarını söyledi. Geçmiş yıllarda incir üreticisine incir kurutma kereveti, ilek torbası ve ekşilik böceği kapanı dağıttıklarını dile getiren Menaşe Gabay, bütün bu çabaların incirin kalitesini artırmak ve üreticiye destek olmak için yapıldığını dikkat çekti.

Geçtiğimiz yıl yurt dışından dönen incir miktarının 400 ton olduğunu bu yıl ise bu rakamın 310 tona gerilediğini kaydeden Gabay, “Maalesef arkadaşlar yurt dışından geri gelen bütün ürünler refüze ediliyor. Geri gelen mal yeniden işlenip piyasaya sürülmüyor. Her geçen gün hijyen konusunda daha katı kurallar ile karşı karşıyayız. Bölgemizin çok önemli ürünü olan incirimizi daha iyi pazarlayabilmemiz için bu konudaki çalışmalarımız üreticiden başlaması lazım. Baştan alınacak küçük önlemlerin zamanında alınmaması nedeniyle bugün incir ihracatımızda ciddi gerileme var. 2002 yılında yıllık 60 Bin ton incir ihracatı yaparken bugün 33-35 Bin ton incir ihracatı yapabiliyoruz. Maalesef bunun sebebi küçük vurdumduymazlıklardan kaynaklanıyor. Her mal geri gelişinde biraz daha hevesimiz kırılıyor. Müstahsilin yapacağı basit hataları hiçbir kimse ortadan kaldıramaz” şeklinde konuştu.

Geri «
İleri »

Bir cevap yazın